U shkaktua nga shqiptarët? Policia gjermane: Ata që u përleshën në Gelsenkirchen ishin serbë dhe anglezë

16 Qershor 2024, 21:37 / AKTUALITET ALFA PRESS

U shkaktua nga shqiptarët? Policia gjermane: Ata që u
Tifozë anglezë dhe serbë u përplasën në skena të shëmtuara në rrugët e Gjermanisë vetëm disa orë përpara ndeshjes hapëse të Tre Luanëve në Euro 2024.

Fotot tronditëse tregojnë tifozë të mbuluar në gjak pasi shpërtheu dhuna.

Policia gjermane shkoi shpejt në vendngjarje, ndërsa janë arrestuar të paktën gjashtë persona.

Kishte spekulime se përplasja e ashpër mes tifozëve ndodhi pasi një grup shqiptarësh provokuan dhe sulmuan tifozët serbë përpara një restoranti.

Mediat serbe akuzuan shqiptarët lidhur me incidentin. Dhe gjithashtu media britanike hodhën dyshime se sherri ishte provokuar nga një grup shqiptarësh.

Por policia e Gelsenkirchen ka konfirmuar se në përplasjen e dhunshme ishin tifozë anglezë dhe serbë.

“Ishte një sherr mes tifozëve anglezë dhe serbë, të cilët u ndanë nga policia”, tha një zëdhënës. “Masat e mëtejshme janë duke u zhvilluar dhe sfondi aktualisht është duke u sqaruar. Oficerët hynë pasi shpërthyen telashet mes tifozëve jashtë një lokali restoranti pak pas orës 15:30. Video tregon një grup banditësh – disa të mbuluar me kapuç dhe të maskuar – duke hedhur shishe, karrige dhe tavolina – ndërsa disa mbështetës u panë duke ikur nga zona për siguri ndërsa tensioni vlonte.

Një tifoz anglez besohet se ka pësuar një plagë në kokë në plagë, ndërsa një tjetër është plagosur.

Më parë, Njësia e Përkushtuar e Policisë së Futbollit të Mbretërisë së Bashkuar lëshoi një deklaratë duke thënë se janë bërë një ‘numër arrestimesh’, por besohet se të arrestuarit janë serbë.

 

Po ndodh...

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128