Katari: Arritëm të përparojmë në negociatat për armëpushimin me Hamasin

21 Qershor 2024, 23:33 / BOTA ALFA PRESS

Katari: Arritëm të përparojmë në negociatat për
Katari thotë se është bërë njëfarë progresi në negociatat për një armëpushim në Gaza dhe se po vazhdon ndërmjetësimin për të “kapërcyer hendekun” midis Izraelit dhe Hamasit.

Shteti i Gjirit, Egjipti dhe Shtetet e Bashkuara kanë qenë të angazhuar në muaj bisedime armëpushimi që përfshijnë shkëmbimin e robërve-të burgosurve dhe marrjen e ndihmës humanitare dëshpërimisht të nevojshme në Gazën e goditur nga lufta.

“Ka pasur përparim në një masë në situatë. Ne kemi vazhduar përpjekjet tona pa ndërprerje gjatë ditëve të fundit”, tha kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Katarit, Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani në një konferencë shtypi në Madrid me ministrin e Jashtëm spanjoll Jose Manuel Albares.

 

Po ndodh...