Putin paralajmëron NATO-n: Po shkojmë drejt luftës globale, pasojat do jenë serioze

28 Maj 2024, 23:09 / BOTA ALFA PRESS

Putin paralajmëron NATO-n: Po shkojmë drejt luftës globale,
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar ashpër ndaj hipotezave se Kievi do të përdorë  raketat e furnizuara nga vendet e NATO-s për të goditur thellë në territorin rus.

Duke folur në një konferencë shtypi në Tashkent, në fund të një vizite në Uzbekistan, ai solli në vëmendje Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili të shtunën foli për nevojën e lejimit të Ukrainës që  të përdorë armatimet perëndimore kundër Rusisë.

“Pasojat do të jenë serioze”, paralajmëroi Putin, duke nënvizuar se në çdo rast Moska do të mbajë NATO-n drejtpërdrejt përgjegjëse për sulmet, duke vlerësuar se raketat me rreze të gjatë si ato amerikane Atacms nuk mund të përdoren “pa të dhënat e inteligjencës satelitore” të zhvilluara nga teknikat e Aleancës.

Kreu i Kremlinit tha se nuk e kupton pozicionin e Stoltenberg. “Kur ai ishte kryeministër i Norvegjisë ne diskutuam çështje të ndryshme dhe në atë kohë jam i sigurt se ai nuk vuante nga demencia”, vuri në dukje ai. Por tani “ai nuk mund të mos e dijë” se përdorimi i raketave të tilla si Atacms kundër territorit rus do të kërkonte një rol të drejtpërdrejtë të teknikëve të NATO-s. Me të gjitha pasojat e rastit.

Pyetja është se si do të përgjigjet Moska. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u kufizua duke bërë të ditur se “komandanti suprem”, pra vetë Putini dhe udhëheqësit ushtarakë “po marrin kundërmasa adekuate dhe po përgatiten”. Masa për të cilat vetëm ata janë në dijeni.

Por fjalët e presidentit duket se lënë të hapur edhe një skenar të tmerrshëm, atë të një lufte mes Rusisë dhe NATO-s. Kreu i Kremlinit paralajmëroi veçanërisht ato vende evropiane “me një territor të vogël por me një dendësi të madhe popullsie”, të cilat do të pësonin pasojat më shkatërruese. Është e lehtë të shihet përmendja e shteteve baltike, mbështetës të linjës më intransigjente të mundshme kundër Moskës. Prandaj, ata duhet t’i marrin parasysh këta faktorë rreziku “para se të flasin për sulme thellë brenda territorit rus”.

Disa nga këto vende, së bashku me Poloninë, kanë thënë gjithashtu se janë gati të dërgojnë trupa në terren në Ukrainë, të parashtruara fillimisht nga presidenti francez Emmanuel Macron. Ky do të ishte “një hap tjetër” drejt “një konflikti global”, komentoi Putin, duke paralajmëruar se këta ushtarë “do ta gjenin veten në zonën e pushkatimit të forcave të armatosura ruse”.

 

Po ndodh...