VIDEO/ Takimi i ‘tensionuar’ mes kryeministrit të Hungarisë dhe presidentit ukrainas

11 Dhjetor 2023, 15:37 / BOTA ALFA PRESS

VIDEO/ Takimi i ‘tensionuar’ mes kryeministrit të

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka pasur një bisedë të shkurtër, por me pamje intensive, me njeriun që kërcënon të bllokojë aspiratat e Ukrainës për në BE, kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban në inaugurimin e presidentit të ri të Argjentinës të dielën (10 Dhjetor).

Orban ka kundërshtuar me zë të lartë përparimin e kërkesës së Kievit për t’u bashkuar me BE, raporton BBC.

Vetëm lexuesit profesionistë të buzëve mund të kuptojnë se çfarë u tha midis Presidentit Zelensky dhe një njeriu që shihet gjerësisht si një “djalë i keq” i BE-së, shkruan BBC. Por shkëmbimi vjen përpara asaj që mund të jetë një javë vendimtare për përpjekjet luftarake të Ukrainës.

Presidenti Zelensky do të shkojë në Uashington DC të martën, ndërsa kërkon të shpëtojë një paketë ndihme të mbrojtjes prej 60 miliardë dollarë. Presidenti i SHBA Joe Biden po u kërkon ligjvënësve të miratojnë fondet, por ndihma është përfshirë në politikën e brendshme dhe partiake amerikane.

Kjo do të jetë vizita e dytë e liderit ukrainas në Shtëpinë e Bardhë që nga fillimi i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt të vitit 2022 – ai i mëparshmi ishte në shtator të vitit të kaluar.

VIDEO

Po ndodh...