Zbulohet një varr i lashtë plot me flori në Panama

15 Mars 2024, 08:46 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

Zbulohet një varr i lashtë plot me flori në Panama

Disa metra nën tokë shtrihej një skelet i rrethuar me qeramikë dhe i stolisur me ar. Varrimi në Panama kaloi pa u vënë re për më shumë se një mijë vjet.

Arkeologët zbuluan varrin e mbushur me thesar gjatë gërmimeve në Parkun Arkeologjik El Caño, tha Ministria e Kulturës e Panamasë në një njoftim për shtyp më 1 mars.

Varrimi parahispanik përmbante një sundues elitar nga kultura lokale Coclé dhe daton midis 750 dhe 800 pas Krishtit, thanë arkeologët.

Burri me status të lartë vdiq “midis 30 dhe 40 vjeç”, tha Fondacioni El Caño në një postim në Facebook më 1 mars.

Brenda varrit 1200-vjeçar, arkeologët zbuluan një thesar artifaktesh ari, duke përfshirë disa parzmore, dy rripa të bërë me rruaza ari, byzylykë, vathë në formë figure, vathë në formë krokodili, dhëmbë të mbuluar me ar dhe pllaka ari.

Fotot tregojnë disa nga këto gjetje ari ende me shkëlqim. Arkeologët gjetën gjithashtu byzylykë dhe stoli të bëra me dhëmbë qeni, kocka dhe copa qeramike.

Varrimi përmbante gjithashtu eshtrat e disa njerëzve të tjerë që u sakrifikuan për të shoqëruar të zotin e ndjerë në jetën e përtejme, tha ministria. Arkeologët nuk e dinë se sa viktima “të sacrifices” për fisnikun janë në varr, por vlerësuan se ishin midis tetë dhe 32 persona.

Gërmimet dhe analizat janë duke vazhduar, thanë arkeologët. Parku Arkeologjik El Caño u përdor si një nekropol, ose varrezë, nga viti 700 pas Krishtit deri në vitin 1000 pas Krishtit, kur vendi u braktis.

Një varrim tjetër elitar u zbulua në park në vitin 2011, sipas uebsajtit të turizmit Visit Panama. Figura elitare, e identifikuar si një kryetar, u varros me artefakte ari.

 

Po ndodh...

ide