Diell dhe temperatura të larta, si parashikohet të jetë moti gjatë ditës së sotme

29 Mars 2024, 07:49 / EKONOMI&SOCIALE ALFA PRESS

Diell dhe temperatura të larta, si parashikohet të jetë moti

Ditën e premte vendi ynë do të vijojë të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike dhe masat ajrore të ngrohta jugore.

Moti pritet të jetë me kohëzgjatje me diell si dhe vranësira mesatare pas orëve të mesditës. Era do të fryjë me drejtim juglindje – veriperëndim me shpejtësi 1-5m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare e lugina era fiton shpejtësi 8-10m/sek, duke bërë që valëzimi në detet Adriatik e Jon të jetë i forcës 1-2ballë.

Temperaturat parashikohen:
në zonat malore 8 deri 21°C
në zonat e ulëta 9 deri 27°C
në zonat bregdetare 12 deri 28°C