The "deserted" Ina Zhupa!

2024-05-28 14:42:24 / EDITORIAL NGA POLI HOXHA

The "deserted" Ina Zhupa!

While last weekend the elections for presidents in the branches of Re-establishment continued, started after the merger with the so-called Gazment Bardhi group, (Because there are currently red straws, it seems that the division in this movement is getting deeper and deeper. .

With a low turnout of about 30%, in the Saranda branch, after the voting, Manjola Cikuli Nikollo was re-elected as the president of Re-establishment. She is known among the democrats in the South, as a fanatic of Sali Berisha and is positioned in that group which has an open conviction that the only fight that Reestablishment must fight is the protection of the leader Sali Berisha, who besides the plight of "non-women" , is also facing justice as a family.                                                       

Thus, the "first thing" that the re-elected president of Re-establishment in Saranda did was the public attack on their deputy, Ina Zhupa, who demanded renewal of the leadership of the branch. They reminded her on the Branch page on FB, that they don't forget her from the beginnings of Foltores, she was not with Berisha and she didn't hand over the branch office in Saranda.

On this Tuesday, the member of the National Re-establishment Council, Myslim Murrizi, has sent an open letter to MP Ina Zhupa, through which he does it "piece by piece". Defending the re-elected president of Re-establishment in Saranda, he recalls that she, (the re-elected president), has joined Berisha from the beginning in his battle after the American "non-woman" and Lulzim Basha's decision to remove her from the parliamentary group, while Ina Zhupa, at that time, poisoned the lecternists with gas, during the violent attack on the lectern to occupy the PD headquarters.               

The "deserted" Ina Zhupa remembered until yesterday that defending Butrinti, she was doing her best work as an opposition MP!        

But there is no need to be sad or alarmed. She is the youngest enemy, but even most of the MPs in that group have been targeted to be declared "enemies" just like her, and this is a matter of days. The final test starts after the trial for "Vula" in the Court of Appeal on June 11, so time does not wait for those who thought until now that there was a battle for the democrats and against the corrupt power of Edi Rames, in addition to the personal-family one of Berisha. 

Por gjithsesi Ina e mori mesazhin këto ditë. Pas saj edhe të tjerët, "as mish as peshk", përkundrejt qendrimit ndaj Perëndimit dhe SPAK. E kanë ende një mundësi të fundit: Sa herë që flasin në parlament apo në studio televizive, (Si për skandalin e Butrintit përshembull, apo problematikat ekonomike të Tabakut), në mes dhe sidomos në fund të diskursit, mjafton të thonë: Regjimi i Ramës që kontrollon organizatën kriminale SPAK, mban në burg politik Liderin, Legjendën e PD dhe të gjithë opozitës!                           

Kaq “pak” u kërkohet, por duhet të reflektojnë urgjent. Mundësisht që sot. Sepse kushdo po e shundër neh që e "ka marrë ferra uratën" për Rithemelimin dhe vetë Berishën dhe duhen shtrëngua radhët: O me ne o kesh, rrugë të mesme nuk ka!

Nuk janë "budallenj" Agron Gjekmarkaj, Tomorr Alizoti e ca të tjerë. Të gjithë të vonuarit në Rithemelim, e dinë mirë se çfarë do të thotë të futesh në gojën e komisarëve të Berishës dhe militantëve të "magjepsur" pas tij.                     

Deputetja demokrate e Rithemelimit Zhupa, në kohën kur Berisha shpalli luftë kundër SHBA dhe Partisë Demokratike e Lulzim Bashës, fillimisht u pozicionua qartë pro vizionit euroatlantik dhe antikorrupsion të PD, si shumica e grupit parlamentarë aktual të Rithemelimit.

Por rrugës pas zgjedhjeve të pjesshme të 8 marsit 2022, "papritur", ajo u rreshtua me lëvizjen e Berishës. Alibia, e Zhupës, (që e kanë përdorur më pas edhe shumë kolegë të saj), në atë kohë për këtë kapërcim pindarik ishte se, "ndoqa vullnetin e shumicës së bazës së PD".

Që atëherë Ina Zhupa ka qenë një deputete shumë aktive e Rithemelimit, por për hir të së vërtetës ky aktivitet, nuk ka pasur shumë lidhje të drejtpërdrejtë me hallet personale të Berishës me drejtësinë dhe as me luftën kundër SPAK, GJKKO dhe "imperialistëve" amerikanë dhe britanikë, të cilët fusin hundët në punët e brendshme të PD dhe Shqipërisë.                   

Betejat e saj politike janë përqendruar sidomos në parlament, ku ka spikatur më së shumti për çështje me interes të madh publik e kombëtarë, si ajo për "shitjen" e Parkut të Butrintit, etj.

Duke qenë se deputetë të "stilit perëndimorë" si Zhupa dhe më pas të "species" Bardhi, Sali Berishës, i shërbenin si masketa "shumice", atyre deri më tani ju lejohej të mos trajtonin si armiq ambasadorë e zyrtarë të lartë perëndimorë, si dhe SPAK-GJKKO. Por tani loja ka mbaruar.

They must openly position themselves in the real cause, for which the Pulpit was born and the Reestablishment was created: the Protection of Berisha and his biological family. Now it no longer holds pilaf water and there is no more time for "united in diversity and different thinking" mirage games. All, and especially the democratic MPs aligned with Re-establishment, must articulate clearly and publicly, that the whole war is only for Berisha's fate and every enemy of him must be an enemy of every re-establishment. This is already the determination obligation. 

That's why not only Ina Zhupa, but also Gaz Bardhi's "miscellaneous" who recently attached to Re-establishment, no longer have a middle ground: Or they should wear T-shirts, (preferably even when they sleep), with Berisha's portrait that reads, "Free Leader", or to grit your teeth and endure the public attacks and lynchings that have just begun. 

They actually have a third solution: To return to the parent Euro-Atlantic and pro-justice party from which they fled, seduced for 1000 reasons, but the main one is because they naively listened to the misleading sirens about a cause that never existed.   

Apart from that of Berisha's protection from the exposure of the West and the subsequent abuse of Ina with friends, as a shield against the new justice!/ Alfapress.al

 

Happening now...