"McGonigal", why SPAK should investigate Rama and Berisha together!

2023-02-02 10:52:45 / IDE NGA ROLAND BEJKO

"McGonigal", why SPAK should investigate Rama and Berisha together!

A few months ago I happened to be in a TV debate with one of these secretaries of Berisha's Pulpit. When the show ended, he told me in confidence not to be so radical towards his "non-wife", because very soon the American attitude towards Berisha would change. Non Grata would be taken away, so I had to think about my career so as not to antagonize the "doctor", etc. While I would listen to Luli's song soon, since, according to him, he was badly involved with the Russians. "Luli has not been able to go to America for many years. He will be declared non grata and will go to prison because he was financed by the Russians... The FBI duo will come to Tirana these days, and will have important meetings. (No I am convinced if he told me that he will meet the "Doctor") etc, etc".

But because those who support Berisha in these conditions, who is rejected and isolated from the whole West, I don't take very seriously what they say, they don't seem right to me, they seem to me like the Enverists who blindly supported Ramiz Ali in the 90s 92 when throughout the East, communism had fallen, while they hoped that Comrade Ramis, fighting the "bureaucracy", would save power and change Albania. Complete idiots. Same idiots, set in two times. (the idiots of this present day, believe that the legend will beat America and the whole West because with it, we are a sovereign country). That's why I didn't have the patience to listen to what he was telling me until the end, because what he was telling me sounded like a thriller. When he spoke, just in those moments,

Mirëpo, tani që shikoj foton e këtij sekretarit tjetër të Berishës me agjentin e FBI , MecGonigal, po bëj lidhjen me atë që më tha zotëria në fjalë.

Kështu që, përditë e më shumë dispozitivi i filmit triller me korrupsionin midis politikanëve të lartë shqiptarë dhe ish agjentit të rëndësishëm të FBI-së, po bëhet përditë e më i qartë.

Jam i bindur, që nëse hetimet e kësaj ngjarje do shkojnë deri në fund si nga pala amerikane, ashtu dhe nga SPAK, me shumë gjasa do ketë surpriza edhe më të mëdha akoma.

E vërteta do dalë.

Dhe pas kësaj, nuk do të ketë miting, protestë a zhurmë hallemadhi që na u bë peshqesh në jetët tona prej 32 vjetësh duke e mbajtur me thonj prespektivën e shqiptarëve, që ta mbulojë gjëmimin e të vërtetës së madhe që Trekendëshi i Bermudës, jo vetëm që vepron i sinkronizuar, por edhe që është i përmasave kriminale.

Fakti që njerëzit e afërt të "non gratës" na mburreshin në mjediset e Tiranës se një zyrtar i lartë i FBI-së do vinte vet në Tiranë dhe do investohej për heqjen e non gratës, fakti që këta anëtarë të stafit të ngushtë të tij janë në marrëdhënie kaq intime me ish agjentin e lartë të FBI-së në darka dhe ahengje, fakti që kur "Zëri i Amerikës" tha se sipas një burimi që vjen nga një zyrtar i lartë i FBI-së, financimi rus për lobimin e PD-së në USA , është i vërtetë, e  vet Berisha sulmoi egërsisht Bashën duke ngritur një komisionin të quajtur "Mandia" për hetimin e lëvizjes së parave nga Basha brenda PD-së drejt Nik Muzin, si dhe fakti që Berisha, qëkur u pezullua nga Basha më 9 shtator, i thoshte vazhdimisht këtij të fundit, se nuk mund të shkonte në Amerikë  pasi sapo të zbriste në aeroport do arestohej nga FBI, na bën të dyshojmë se Non Grata i PD-së ka qenë në marrëdhënie direkte, apo nëpërmjet të tretëve, me ish zyrtarin e lartë të FBI-së si për të "ekzekutuar politikisht" Bashën, ashtu edhe për të pastruar veten nga ngarkesa e tri akuzave të formuluara ndaj tij nga Departamenti Amerikan i Shtetit, definuar më tej me stigëm e "Non Gratës" nga vet Presidenti Amerikan.

Duke qenë se SPAK ka pranuar këto ditë të bëjë hetimet e veta për këtë mega skandal të asgjësimit politik të Lulzim Bashës dhe opozitës shqiptare,  dhe pagesave korruptive në dollarë amerikan, ku deri tani të paktën, ka dalë i implikuar Kryeministri i vendit Edi Rama, unë i bëj thirrje drejtuesve të SPAK të hetojnë krahasimisht edhe Sali Berishën me bashkëpunëtorët e tij që sapo na janë shfaqur me zë dhe figurë përkrah agjentit McGonigal.

Natyrisht, pas publikimit të fotove dhe videove ku shfaqen hapur takimet intime të bashkëpunëtorëve më të afërt të Non Gratës së PD me ish agjentin e lartë të FBI-së, demokratët dhe opinioni publik duan të dinë se çfarë i lidh drejtuesit e Foltores me këtë personazh kaq të përfolur deri tani si mik i afërt i Kryeministrit Edi Rama, i cili, na del se është investuar seriozisht në "asgjësimin politik" të Lulzim Bashës, dhe shkatërimin e opozitës shqiptare që drejtohej prej tij, si alternativë pushteti, duke ia paraqitur amerikës zyrtare, dhe opinionit publik shqiptar si të financuar nga Putin dhe oligarkët rusë.

Me këtë rast, i bëj thirrje Gaz Bardhit, si Sekretar i Përgjithshëm i PD-së dhe autor i kërkesës së pranuar nga SPAK për hetimin e këtij mega skandali me histori spiunësh, milionash, e asgjësimi politik të demokracisë shqiptare, të distancohet publikisht nga deklarata e tij se mbështet protestën e Sali Berishës ndaj Edi Ramës pasi, sipas provave të dala në publik, ata na rezultojnë se të dy së bashku, kanë "punësuar" të njëjtin "Kim Filb" për asgjësimin e Lulzim Bashës, kryetarit të Partisë Demokratike dhe koalicionit opozitar.

Protesta e thirrur nga Sali Berisha, me sa duket, është formuluar sipas parimit, "të vras natën, dhe të qaj ditën", prandaj ajo, jo vetëm duhet braktisur si një lëvizje hipokrite e hallemadhit të zhytur në pisllëqet e veta, por dhe duhet trajtuar si një lëvizje që synon të mbulojë gjurmët e krimit duke çorientuar opinionin publik nën moton; "Qe Lali duart"!

Berisha është ai që e akuzonte Bashën si të shitur te Rama, të kapur nga Rama, tradhëtar të intersave të demokratëve, nga njëra anë, dhe nga ana tjetër, kur sapo opinioni u njoftua se Rama kish paguar një agjent të FBI për të asgjësuar politikisht Bashën dhe opozitën si të rusëve, jo vetëm që nuk u pendua për shpifjet dhe gënjeshtrat e tij publike, por bëri të irrituarin ndaj Ramës duke bllokuar seancën e parlamentit, e duke projektuar një miting ku me gjasë, si gjithmonë kur ka një hall, "uragani popullor" do ta rrëzojë atë përfundimisht nga pushteti".

Sa më shumë ditë kalojnë, aq më shumë  Trekëndëshi i Bermudës" po na bind se jo vetëm që është një dhe i pandarë, i mirëkoordinuar në aktet e veta për të ruajtur, pushtetin, paratë dhe pasuritë e vëna në kurriz të shqiptarëve, por edhe se fundin e ka të afërt.

America and the justice of both countries, it seems, will give the Albanians the "Bermuda Triangle", beautifully packaged, with red and black ribbon, three in one, to end the long transition, and to save once and for all from the corruption and rule of this clique of dirty politicians who do not know where the threads of the matrix that keeps them connected start and end.

 

 

 

 

ideas

services

  • POLICE129
  • STREET POLICE126
  • AMBULANCE112
  • FIREFIGHTER128