Ngjela: PD zyrtare është e Alibeajt, Berisha s’e pranon dhe nuk e kupton ligjin

2023-02-03 12:21:21 / POLITIKË ALFA PRESS

Ngjela: PD zyrtare është e Alibeajt, Berisha s’e pranon dhe nuk

Avokati Spartak Ngjela në studion e “Tirana Live” tha se Partia Demokratike ligjore është ajo e Alibeajt dhe jo e Sali Berishës. Sipas tij, fraksioni Berishës nuk ka marrë njohje gjyqësore dhe për pasojë, PD-ja zyrtare është ajo e vjetra. Ai theksoi se KQZ-ja nuk mund ta regjistrojë në zgjedhje fraksionin Berisha pasi kryen vepër penale dhe drejtuesi i saj rrezikon të shkojë në burg.

Partia ligjore është PD e vjetër, atje, kjo tjetra nuk ka marrë njohje gjyqësore. Partia ligjore është vetën kjo që ka Alibeaj. KQZ nuk të njeh. Ajo e Zhukrit është nul. Nuk e pranon KQZ atë regjistrimin e partisë,që nuk është person juridik, ikën KQZ në burg. Bën vepër penale KQZ. Ku e kupton ligjin Saliu. Nuk ka kapacitet. Nuk e pranon dhe as se kupton ligjin. Shumicën e KQZ e ka PS”, tha ai.

Në lidhje me protestën e 11 shkurtit, të thirrur nga opozita, Ngjela nuk sheh ndonjë zhvillim të rëndësishëm, por thotë se nëse do ketë përpjekje për dhunë do të ndërhyjë policia për t’i shpërndarë protestuesit me gaz lotsjellës.

" Who will make a revolution, noc roku? There will be a protest and they will go home, if they do violence they will throw tear gas and they will go home. Nothing happens", Njela added.

The lawyer emphasizes that February is the month where SPAK is expected to hit people who have high levels in Albanian politics.

Tani do shohim nëse do veprojë SPAK. Ky është muaji që do presim. Presim këtë muaj. Nuk gënjen superfuqia e SHBA. Ata e morën përsipër dhe e bënë bazën jurdike, krijuan SPAK, dhe tani pritet lufta ndaj korrupsionit. Do ta merrte SPAK këtë çështje, sepse ata janë çështje penale që janë shuar me pushte gjyqësor të trembur ose të korruptuar, 21 janari janë dënuar për vrasje nga pakujdesia. Po t’ia thuash një juristi që është në vit të katërt do qesh. Pse ka vajtur Garda te protesta? Garda ka vajtur në protestë për të vrarë”, tha ai.

ideas

services

  • POLICE129
  • STREET POLICE126
  • AMBULANCE112
  • FIREFIGHTER128