Si super të pasurit po planifikojnë të shpëtojnë veten nga apokalipsi

24 Shtator 2022, 15:51 / JETË ALFA PRESS

  Si super të pasurit po planifikojnë të shpëtojnë

Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë bëjnë super të pasurit me kohën e lirë dhe grumbujt e parave, duket se nuk ka të bëjë vetëm me të festuarit në mega jahte dhe të ngasin makina të bukura.

Në vend që të përdorin pasurinë e tyre të madhe për të ndihmuar planetin, disa miliarderë duket se po e përdorin atë për të mbrojtur veten nga apokalipsi, kolapsi i plotë i shoqërisë ose ndonjë ngjarje e ngjashme katastrofike  që ndryshon botën.

Zbulimi se miliarderët po ndërtojnë bunkerë në përgatitje për apokalipsin vjen nga autori dhe humanisti Douglas Rushkoff, i cili botoi një fragment të librit të tij jo-fiction në The Guardian, i cili detajon se si super të pasurit po përgatiten për t’i mbijetuar një katastrofe.

Një "humanist që shkruan për ndikimin e teknologjisë dixhitale në jetën tonë", Rushkoff shpesh u mban fjalime figurave të pasura dhe me ndikim. 

Megjithatë, pasi pranoi një ftesë për të folur me një grup "aktorësh ultra të pasur" në një vend sekret në mes të shkretëtirës, ​​ai e dinte se ky takim do të ishte diçka ndryshe.

“Ata u ulën rreth tryezës dhe u prezantuan: pesë djem super të pasur – nga klasa e lartë e botës së investimeve teknologjike dhe fondeve mbrojtëse”, shkruan Rushkoff.

Pas pyetjeve se cila kriptomonedhë të grumbullohet apo cila është më e mirë, realiteti virtual apo realiteti i shtuar, tema zbriti në “shqetësimin e tyre të vërtetë: Zelanda e Re apo Alaska? Cili rajon do të ndikohej më pak nga kriza e ardhshme klimatike?'

“Cili ishte kërcënimi më i madh: ngrohja globale apo lufta biologjike? Sa kohë duhet të planifikoni që të jeni në gjendje të mbijetoni pa ndihmë nga jashtë?”

"Ngjarja", shpjegon autori, ishte një eufemizëm për "kolapsin mjedisor, trazirat sociale, shpërthimin bërthamor, stuhinë diellore, virusin e pandalshëm ose hakimin me qëllim të keq kompjuterik që mbyll gjithçka".

Një nga miliarderët me sa duket kishte "siguruar tashmë një duzinë Navy SEAL" për të ardhur në bunkerin e tij sekret në rast të një fatkeqësie të tillë.

Autori tregon gjithashtu ironinë e gjigantëve të tillë të teknologjisë që përpiqen t'i shpëtojnë katastrofave klimatike që ndihmuan në krijimin.

Megjithëse miliarderët me të cilët u takua Rushkoff mbeten të paidentifikuar, bashkëthemeluesi i PayPal, Peter Thiel është një nga ata gjigantë të teknologjisë që ka aplikuar për leje planifikimi në Zelandën e Re për të ndërtuar një "lozhë të ngjashme me bunkerin" në një pjesë të largët të vendit  për një ngjarje apokaliptike por  Këshilli i Bashkisë Queenstoën-Lakes refuzoi të lejojë ndërtimin, raporton The Guardian.

Megjithatë, rrëfimi i Rushkofit është lexim i fuqishëm; ai sugjeron se disa nga super të pasurit nuk janë të interesuar të përdorin burimet e tyre për të ndihmuar të tjerët ose ndikimet gjithnjë në rritje të ndryshimeve klimatike, rritjes së nivelit të detit dhe pandemive por në vend të kësaj, shkruan ai, miliarderët besojnë se "e ardhmja e teknologjisë ka të bëjë me një gjë: veçimi i tyre nga gjithë të tjerët"

 

Po ndodh...