Varfërohet Zuckerberg? Themeluesi i META humb vendin e tij në listën e më të pasurve në SHBA

28 Shtator 2022, 18:08 / JETË ALFA PRESS

Varfërohet Zuckerberg? Themeluesi i META humb vendin e tij në

Themeluesi dhe CEO i Meta, Mark Zuckerberg, nuk është më në listën e 10 njerëzve më të pasur në Shtetet e Bashkuara. CEO humbi vendin e tij mes "burrështetasve" ​​pasi pasuria e tij neto ra ndjeshëm nga 97 miliardë dollarë në 2021 në 67.3 miliardë dollarë në 2022 për herë të parë që nga viti 2015. Asnjë amerikan nuk ka humbur aq pasuri në një vit sa Zuckerberg.

Tani me vlerë 57.7 miliardë dollarë, bazuar në çmimet e aksioneve që nga 2 shtatori, ai po ndjek gjurmët e trashëgimtarit të Walmart Jim Walton, ish-kryebashkiakut të Nju Jorkut Michael Bloomberg dhe manjatë të tjerë të teknologjisë si ish-CEO i Microsoft Steve Ballmer dhe themeluesit e Google Sergey Brin dhe Larry Page. Askush në SHBA nuk ka humbur aq shumë para në vitin e fundit sa Zuckerberg, raporton neëmoney.gr.

Kjo është për shkak të rënies së Meta (ish-Facebook ), e cila ka rënë 57% që nga Forbes 400 e vitit të kaluar. Aksionet e teknologjisë në përgjithësi janë në rënie, por rënia e Metës tejkalon humbjet e Nasdaq (-9.8%) dhe S&P 500 (-13.5). %), si dhe rënia e Microsoft (-14%), Alphabet (-25%) dhe Amazon (-27%). 

Platforma kineze e videove të shkurtra TikTok është rritur shumë në popullaritet dhe tani është një platformë kryesore e mediave sociale për adoleshentët. Facebook po sheh gjithashtu një rënie të përdoruesve mujorë në vende të ndryshme të botës. Përveç Tiktok-ut, shumë të rinj po lëvizin drejt Instagramit dhe Snapchat- it duke reduktuar kështu përdoruesit mujor të Facebook.

Mark Zuckerberg lindi në Nju Jork, SHBA më 14 maj 1984. Më vonë, ai ndoqi Universitetin e Harvardit. Gjatë ditëve të tij të kolegjit në 2004, ai filloi Facebook me shokët e tij të dhomës Eduardo Saverin, Andreë McCollum, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes. Megjithëse faqja fillimisht ishte menduar për kolegje të zgjedhura, më vonë, ajo u zgjerua dhe deri në vitin 2012, baza e saj e përdoruesve arriti në një miliard. Në tetor 2021, kompania mëmë e Facebook ndryshoi emrin e saj nga Facebook, Inc. te Meta Platform, Inc.

 

Po ndodh...