Tërmeti në Afganistan/ Fëmijët në mëshirë të fatit, qindra të vdekur

23 Qershor 2022, 12:23 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Tërmeti në Afganistan/ Fëmijët në mëshirë

Mjekët në Afganistan kanë se shumë fëmijë mund të jenë vrarë nga tërmeti i së mërkurës.

Më shumë se 1,000 njerëz vdiqën në katastrofë dhe shiu i dendur, burimet me fije dhe terreni i thyer po pengojnë punonjësit e shpëtimit.

Numra të panjohur u varrosën në rrënojat e shtëpive të rrënuara, shpesh të ndërtuara nga balta nga tërmeti i magnitudës 6.1 ballë.

Autoritetet talebane kanë bërë thirrje për më shumë ndihmë ndërkombëtare. Rrjetet e komunikimit janë gjithashtu të goditura keq.

"Ne nuk mund të arrijmë në zonë rrjetet janë shumë të dobëta," tha një zëdhënës i talebanëve nga Reuters.

Kombet e Bashkuara janë ndër ato që përpiqen të ofrojnë strehim urgjent dhe ndihmë ushqimore për zonat e largëta në provincën Paktika të goditur më keq.

Sistemi shëndetësor i Afganistanit po përballej me kolapsin edhe para katastrofës.

Të mbijetuarit dhe shpëtuesit i kanë thënë BBC-së për fshatrat e shkatërruar plotësisht pranë epiqendrës së tërmetit, për rrugët e rrënuara dhe kullat e telefonave celularë - dhe për frikën e tyre se numri i të vdekurve do të rritet më tej. Rreth 1,500 njerëz u plagosën gjithashtu, thonë zyrtarët.

 

 

Po ndodh...