Ish të burgosurit zbulojnë detaje të skandalit të përdhunimit në burgjet ruse: Na lidhnin dhe filmonin

10 Gusht 2022, 17:37 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Ish të burgosurit zbulojnë detaje të skandalit të

Ish të burgosurit kanë folur për BBC se janë përdhunuar dhe torturuar sistematikisht në burgjet ruse. Pamjet e rrjedhura të një abuzimi të tillë u qarkulluan nga një person i brendshëm vitin e kaluar, dhe tani viktimat kanë thënë pse ndodh dhe si po luftojnë për drejtësi.

Spitali i burgut të Saratovit, në Rusinë jugperëndimore, erdhi në vëmendjen e publikut vitin e kaluar kur videot e abuzimit të tmerrshëm të të burgosurve u zbuluan në një organizatë të të drejtave të njeriut dhe u raportuan nga media ndërkombëtare.

Alexei Makarov e dinte reputacionin e tij përpara se të transferohej atje në vitin 2018 si pjesë e një dënimi gjashtë-vjeçar për sulm. Të burgosurit që dërgohen në Saratov nga burgjet e tjera në rajon janë ankuar se arsyet mjekësore ishin të sajuara në mënyrë që ata të mund të torturoheshin me dyer të mbyllura. Burgjet ruse nuk kanë pothuajse asnjë mbikëqyrje të pavarur, dhe spitalet e burgjeve - me rregullat e tyre të karantinës shëndetësore - edhe më pak.

Makarov ishte vërtet i sëmurë - ai ishte diagnostikuar me TB - dhe shpresonte se do të kursehej. Por ai thotë se u përdhunua dy herë gjatë kohës së tij atje.

Viktimat dhe ekspertët thonë se abuzimi - të cilit i janë nënshtruar Makarov dhe të tjerët - sanksionohet gjithmonë nga autoritetet e burgut dhe përdoret për të shantazhuar të burgosurit, për t'i frikësuar ata ose për të detyruar rrëfimet.

Pamjet grafike nga filmi i kamerës së trupit u zbuluan nga burgu i Saratovit vitin e kaluar

Rrjedhjet e profilit të lartë të pamjeve mallkimore kanë detyruar qeverinë ruse t'i përgjigjet skandalit të torturës në vend. Tortura u raportua në 90% të rajoneve të Rusisë midis 2015 dhe 2019, sipas projektit të pavarur të medias ruse Proekt. Por veprimi ka qenë i ngadaltë. BBC ka analizuar mijëra dokumente gjyqësore që datojnë nga ajo periudhë dhe zbuloi se 41 anëtarë të shërbimit të burgut u dënuan në gjyqet më të rënda të abuzimit me të burgosurit. Por pothuajse gjysma e tyre u dënuan vetëm me kusht. BBC ka folur me ish të burgosurit, përfshirë Makarov, për vështirësitë që ata pësuan në sistemin e burgjeve ruse.

Hera e parë që Makarov u torturua ishte në shkurt 2020, thotë ai. Ai refuzoi të rrëfente një komplot të supozuar kundër administratës së burgut dhe tre burra e nënshtruan atë ndaj abuzimit seksual të vazhdueshëm të dhunshëm, thotë ai.

“Për 10 minuta më rrahën, më grisën rrobat dhe, le të themi, dy orët e ardhshme më përdhunuan çdo minutë me doreza.

“Kur më binte të fikët, më spërkatnin me ujë të ftohtë dhe më hidhnin përsëri në tavolinë”.

Dy muaj më vonë ndodhi përsëri. Ai ishte detyruar të paguante 50,000 rubla (735 £) për sulmuesit e tij dhe thotë se ishte përdhunuar në një përpjekje për ta mbajtur të heshtur për këtë.

Makarov i tha BBC-së se torturat e tij në burg ishin filmuar. Të burgosurit e dinë se pamjet poshtëruese mund të shpërndahen me të gjithë burgun nëse nuk përmbushin kërkesat.

Përdhunuesit ishin të burgosur të tjerë, të cilët - Makarov dhe të tjerët janë të sigurt - vepruan sipas udhëzimeve të bosëve të burgut.

Muzika do të luhej plotësisht gjatë episodeve të torturës, thotë Makarov, për të maskuar britmat.

Burgjet e Torturës së Rusisë

Në vitin 2021, një i burgosur nxori kontrabandë video nga një burg rus, duke zbuluar disa nga torturat më të këqija që janë parë ndonjëherë nga Rusia. BBC Eye heton historinë pas këtij abuzimi të dyshuar të tmerrshëm të të burgosurve.

Rrjedhja e pamjeve të vitit të kaluar nga Saratov u publikua me ndihmën e një ish-të burgosuri tjetër në burg. Sergej Savelyev arriti të kontrabandonte pamjet që tregonin poshtërim dhe dhunë ndaj dhjetëra të burgosurve. Ai gjithashtu beson se tortura është e sanksionuar në nivelet më të larta si pjesë e një sistemi të organizuar.

Savelyev kishte akses në pamjet, sepse atij iu kërkua të punonte në departamentin e sigurisë së burgut me staf të shkurtër. Atij iu kërkua të monitoronte dhe katalogonte pamjet nga kamerat e trupit që zakonisht mbaheshin nga oficerët e burgut.

Por ai i tha BBC-së se kur bëhej fjalë për torturimin e një të burgosuri në Saratov, oficerët do t'i detyronin të burgosurit të bënin punën e tyre të pistë - dhe u kërkonin të mbanin kamera për të filmuar abuzimin.

"Do të merrja urdhra [për të nxjerrë kamerat e trupit] nga shefi i sigurimit," thotë ai.

Atij iu tha që më pas të ruante pamjet e regjistruara të disa prej këtyre sulmeve për t'ia treguar departamentit të sigurisë dhe në raste ta transferonte atë në një makinë në mënyrë që t'i tregohej personelit më të lartë.

Pasi zbuloi tmerret që po ndodhnin pas dyerve të mbyllura, filloi të kopjonte dosjet dhe t'i fshehte ato.

“Të kalosh pranë e të mos bësh asgjë do të thotë ta njohësh atë si normale”.

Në disa nga klipet, burrat që kryejnë torturën shihen duke përdorur pranga - pajisje, si kamerat e trupit, që i lëshohen vetëm personelit të burgut.

Savelyev thotë se të burgosurit që kryejnë abuzimin janë, si rregull, ata që janë dënuar për krime të dhunshme dhe prandaj po vuajnë dënime të gjata. Si të tillë, ata janë të interesuar të marrin favore nga autoritetet në mënyrë që të trajtohen më mirë, thotë ai. Të burgosurve të tillë ndonjëherë u jepet pseudonimi "pressovschiki".

Ish i burgosuri Savelyev i hodhi kapakun një skandali torture vitin e kaluar kur publikoi pamje tronditëse

“Ata duhet të jenë të interesuar të ecin mirë gjatë kësaj periudhe, duke dashur që administrata të jetë besnike, në mënyrë që të hanë mirë, të flenë mirë dhe të kenë disa privilegje”, shpjegon Savelyev.

Aktivisti Vladimir Osechkin, organizata e të cilit Gulagu.net publikoi videot e zbuluara, vë në dukje protokollin drithërues të ndjekur nga torturuesit, të kapur në një klip të veçantë, i cili sugjeron se ata janë të praktikuar mirë.

"Ata po i japin shenja njëri-tjetrit, po veprojnë në heshtje, po e kuptojnë njëri-tjetrin edhe pa fjalë, sepse ata ndjekin një sistem të vendosur mirë. [Njeriu i pushkatuar] jep shenja se si t'i përdredhin ose shtrijnë këmbët e burrit në mënyrë që ata mund ta përdhunojë”.

Pas rrjedhjes së provave nga Savelyev, gjashtë pressovschiki u arrestuan, por ata mohuan të ishin të përfshirë. Dy muaj më vonë, drejtori i spitalit të burgut të Saratovit dhe zëvendësi i tij u arrestuan gjithashtu - të dy mohuan çdo lidhje me abuzimin e treguar në video.

Presidenti rus Vladimir Putin zëvendësoi kreun e shërbimit kombëtar të burgjeve dhe njoftoi se nevojiteshin "masa sistematike" për të sjellë ndryshim. Ligji i vendit u amendua muajin e kaluar për të futur dënime të rënda për përdorimin e torturës si një mjet për abuzim me pushtetin ose nxjerrjen e provave.

Por aktivistët e të drejtave të njeriut theksojnë se tortura si një vepër e pavarur ende nuk është kriminalizuar.

Nuk është hera e parë që Presidenti Putin premton ndryshim. Ai bëri një premtim të ngjashëm, pas rrjedhjes së parë tronditëse të pamjeve të tilla, në vitin 2018, që tregonte rojet duke kryer rrahje masive në një burg në Yaroslavl, në veri të Moskës.

Njëmbëdhjetë punonjës të burgut të Yaroslavl iu dhanë dënime minimale në vitin 2020 dhe dy shefat e tyre u shpallën të pafajshëm.

Avokatja Julia Chvanova, e specializuar në përfaqësimin e viktimave të torturës, thotë se motivimi kryesor për abuzimin e organizuar të të burgosurve është fokusi i autoriteteve në rrëfimet, pavarësisht nga faji. Si rezultat, zyrtarët përgjegjës për hetimin e krimit janë nxitësit kryesorë të torturës në burgjet ruse, thotë ajo.

"Rrëfimet [vihen] para së gjithash."

Ajo po përpiqet të fitojë dëmshpërblim për 22-vjeçarin Anton Romashov, i cili u torturua në vitin 2017 pasi refuzoi të pranonte krimet që nuk i kishte kryer.

Romashov ishte arrestuar për posedim të marihuanës, por policia po i bënte presion që të pranonte se kishte trafik droge - një vepër shumë më e rëndë. Kur ai refuzoi të rrëfente, ai u dërgua në një qendër paraburgimi në Vladimir, në Rusinë perëndimore, në fund të vitit 2016.

"Më dërguan në [qelinë] numër 26. E dija saktësisht se çfarë lloj qelie ishte... sepse dëgjova britma që vinin prej andej, ulërima për ditë të tëra."

Aty e prisnin dy burra. Ai thotë se u hodh në dysheme, me duart dhe këmbët e lidhura së bashku pas trupit, përpara se të rrihej për një ditë të tërë. Kur ia hoqën pantallonat, ai tha se do të firmoste çfarë të donin. Ai u dënua me pesë vjet burg, pavarësisht se i tha gjykatës se ishte torturuar në rrëfim.

Një hetim mbi praktikat në qendrën e paraburgimit të Vladimir u zhvillua pasi një i burgosur tjetër vrau një nga presovschiki duke e kërcënuar se do ta torturonte. Punonjësit e burgut, të cilëve iu kërkuan të jepnin deklarata, zbuluan se shumica prej tyre e dinin se çfarë po ndodhte në qelinë famëkeqe 26. Punonjësi i burgut që drejtonte qelinë e torturës u dënua në një gjyq ku Antoni dhe dy të burgosur të tjerë dhanë dëshmi.

Anton Romashov thotë se torturuesit e tij donin që ai të rrëfente për trafik droge

Por skandali më i madh i torturave në vend deri më sot ndodhi në rajonin siberian të Irkutsk. Në vazhdën e një proteste në pranverën e vitit 2020 në burgun 15 në Angarsk, pranë qytetit të Irkutsk, autoritetet dërguan skuadrën e trazirave. Qindra të burgosur u mblodhën dhe u dërguan në dy qendra paraburgimi ku po prisnin oficerët e burgut me pressovschiki.

Një nga ata që thotë se u torturua në qendër, Denis Pokusaev, i cili po vuante një dënim prej tre vjetësh për mashtrim, thotë se stafi i burgut ishte i hapur se pse po ndëshkoheshin.

"[Ata] më thanë: 'A mendon se na intereson nëse je fajtor apo jo? Ti erdhët nga një trazirë - kështu që do të mbahesh përgjegjës për këtë'."

Avokatja Julia Chvanova po përpiqet të marrë dëmshpërblim për disa nga klientët e saj

"[Hetuesit] vendosin se kë të marrin në pyetje, cilët dëshmitarë dhe çfarë hetimesh të kryejnë... Ata më pas kontaktojnë personelin e burgut me udhëzime: 'Kam nevojë për një rrëfim nga një individ i caktuar."

Pokusaev thotë se persekutimi ishte i pamëshirshëm.

"Abuzimi vazhdoi për pothuajse tre muaj çdo ditë, përveç fundjavave."

Ai thotë se stafi ishte i përfshirë në seancat e torturës.

"Ata qeshën, hëngrën fruta... Një person po dhunohet me lloj-lloj objektesh... Dhe ata thjesht qeshin, e shijojnë."

Aktivistët e të drejtave të njeriut vlerësojnë se të paktën 350 të burgosur u torturuan pas trazirave.

Denis Pokusaev është i vendosur të marrë drejtësi për atë që i ndodhi

Pokusaev është mes rreth 30 burrave që kanë fituar të drejtën për t'u njohur ligjërisht si viktima në incident dhe një nga të paktët e përgatitur për të dëshmuar në gjykatë. Nga hetimi pritet të rezultojnë disa gjykime. Në rastin e Denisit, ai dhe një pjesë e vogël e të burgosurve të tjerë së shpejti do të japin dëshmi kundër dy punonjësve të burgut - asnjëri prej të cilëve nuk i ka pranuar akuzat kundër tyre.

Julia dhe të gjithë ata që dëshmojnë në këtë rast janë detyruar të nënshkruajnë një marrëveshje moszbulimi. Është e paqartë nëse ndonjë nga gjetjet do të çojë në një reformë kuptimplotë.

Pokusaev thotë se është ende i përhumbur nga ajo që i ndodhi.

"Unë vij në një pyll pranë shtëpisë sonë pothuajse çdo ditë. Dhe bërtas me fyerje, bërtas të gjitha për të mos e mbajtur atë brenda meje."

Por ai është i vendosur të përpiqet të marrë drejtësi. Ai beson se kjo është e mundur nëse njerëzit janë mjaftueshëm të guximshëm për të folur.

"Tani për tani, njerëzit [në Rusi] kanë frikë të dalin dhe të thonë ndonjë gjë… kjo është arsyeja pse njerëzit nuk arrijnë asgjë."

 

 

Po ndodh...