“Ligjet dragoniane për emigrantët e paligjshëm”, The Times: Si do të shpëtojnë konservatorët nga presioni i opinionit publik

3 Dhjetor 2022, 19:51 / KOSOVA ALFA PRESS

“Ligjet dragoniane për emigrantët e paligjshëm”, The

Të goditur nga opinioni publik, ministrat e Rishi Sunak po dyfishojnë planet për të bindur votuesit skeptikë ndaj tyre, se kanë marrë përsëri kontrollin e situatës.

‘The Times’ shkruan se Rishi Sunak ka kërkuar fjalë për tensionet politike së fundmi në vend.

Djali i emigrantëve dhe një ish-kamerier në një restorant indian në Southampton mund të priste pak përkrahje  nga një mbledhje e zhvilluar me ministrat, por kur ai mbaroi pati vetëm një duartrokitje të vogël. Ndoshta arsyeja ishte polemika mbi qasjen e qeverisë ndaj emigracionit. 

Sigurisht, një nga arsyet pse Sunak ishte shumë i zënë për të marrë pjesë është se që nga deklarata e vjeshtës, artikulli kryesor në kutinë e tij ka qenë se si të merret me imigracionin e paligjshëm, me fluksin e azilkërkuesve në futen me gomone përgjatë Kanalit. Këtë vit tashmë 44,000 njerëz kanë mbërritur, një shifër që pritet të rritet në 47,000 para vitit të ri, dhe migrimi total neto në MB ka arritur në 504,000.

Sunak dhe sekretarja e tij e brendshme, Suella Braverman, përballen me një koktej toksik presionesh konkurruese, me disa ministra të kabinetit që agjitojnë që më shumë emigrantë të lejohen për të plotësuar mungesat në sektorët kryesorë, diçka që mund të nxisë gjithashtu rritjen ekonomike. Kundër kësaj është shqetësimi i madh publik për numrin e të ardhurve të rinj dhe stresin në NHS, tashmë të mbingarkuar nga numri i mbetur i Covid. Pas të gjithave qëndron një enigmë politike e cila ka mbetur e pazgjidhur që nga Brexit – nëse referendumi ishte një votë për një Britani të re të egër apo për të tërhequr urën lëvizëse.

Sunak është nën presion të madh këtë fundjavë për të miratuar ligje të reja drakoniane kundër atyre që vijnë ilegalisht në MB.

Braverman ka miratuar një raport, të botuar të hënën, i cili kërkon që Mbretëria e Bashkuar të vendosë një kufi ligjor prej 20,000 azilkërkuesish çdo vit.

Braverman ka thënë se ajo “mirëpret” raportin e Nick Timothy, një këshilltar i Theresa May kur ajo ishte sekretare e brendshme dhe kryeministre.

Ai argumenton se të vetmit azilkërkues që mund të pranohen janë ata që aplikojnë për të ardhur në Britani përmes skemave zyrtare të zhvendosjes, si ato të krijuara për Ukrainën, Afganistanin dhe Hong Kongun, dhe nga vendet me të cilat Mbretëria e Bashkuar ka një lidhje historike.

Është shumë e pazakontë që ministrat në shërbim të kabinetit të japin mbështetjen e tyre për një dokument të tillë në një kohë kur politika e vetë qeverisë është ende duke u hartuar.

Burime të larta qeveritare thonë se Sunak është fokusuar së pari në trajtimin e migracionit të paligjshëm.

Megjithatë, tensionet janë shfaqur tashmë në krye të qeverisë lidhur me sistemin e imigracionit të Britanisë pas Brexit, me ministra të lartë që paralajmërojnë se ai po përkeqëson mungesën e fuqisë punëtore në industritë kryesore. Disa kanë sugjeruar privatisht që sistemi i bazuar në pikë duhet të rishikohet sepse e ka hapur Mbretërinë e Bashkuar ndaj numrit “të pakufizuar” të migrantëve me aftësi të larta, ndërkohë që bizneset e uritur varen nga fuqia punëtore më e lirë dhe më fleksibël./BalkanWeb

Po ndodh...

ide