Moska: Nuk ka agjendë të fshehur në shkurtimet e furnizimit me gaz

23 Qershor 2022, 14:13 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Moska: Nuk ka agjendë të fshehur në shkurtimet e furnizimit me

Shkurtimet në furnizimin me gaz rus në Evropë shpjegohen me çështje teknike me turbinat, në vend të arsyeve politike, tha të enjten zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke shtuar se nuk kishte "agjendë të fshehur".

Rusia mbetet një furnizues i besueshëm i gazit dhe përmbush në mënyrë rigoroze të gjitha detyrimet e saj, u tha Peskov gazetarëve në një konferencë të rregullt.

Megjithatë, problemet me mirëmbajtjen e turbinave të Gazprom në Evropë kanë shkaktuar furnizime më të ulëta, shtoi ai. "Është e çuditshme të tërhiqni politikën në gjithçka," tha gjithashtu Peskov.

Gjigandi shtetëror rus i energjisë Gazprom shkurtoi flukset përmes gazsjellësit Nord Stream 1 për në Gjermani me 60% javën e kaluar, duke fajësuar këtë veprim mbi vendimin e Evropës për të ndaluar turbinat jetike për shkak të sanksioneve. 

Evropa është prekur gjerësisht nga kufizimi i dërgesave të gazit nga Rusia. Të enjten, Gjermania shpalli fazën e dytë të planit të saj të emergjencës me tre faza për furnizimet me gaz natyror. Zëvendës-kancelari gjerman Robert Habeck tha se "nga tani e tutje ka mungesë të furnizimit në Gjermani" dhe vendi aktualisht është "në një konfrontim ekonomik me Rusinë".

Po ndodh...