Putin refuzon tavanin e Perëndimit për naftën

3 Dhjetor 2022, 19:39 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Putin refuzon tavanin e Perëndimit për naftën

Një kufi mbi çmimin e naftës ruse do të kufizojë të ardhurat e Moskës për “luftën në Ukrainë”, thotë SHBA.

Kufiri, i miratuar nga aleatët perëndimorë të premten, synon të ndalojë vendet që paguajnë më shumë se 60 dollarë për një fuçi nafte të papërpunuar ruse në det.

Masa që do të hyjë në fuqi të hënën intensifikon presionin perëndimor ndaj Rusisë për pushtimin.

Ukraina tha se kufiri i propozuar nga Perëndimi duhet të përgjysmohet. Rusia tha se nuk do të furnizojë vendet që e zbatojnë atë.

Kufiri i çmimeve u vendos në shtator nga grupi G7 i vendeve të industrializuara (SHBA, Kanada, MB, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe BE) në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë.

Në një deklaratë të përbashkët, G7, Bashkimi Evropian dhe Australia thanë se vendimi ishte marrë për të “parandaluar Rusinë që të përfitonte nga lufta kundër Ukrainës”.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se kufiri i çmimeve do të kufizonte më tej financat e presidentit rus Vladimir Putin dhe “kufizonte të ardhurat që ai po përdor për të financuar pushtimin e tij brutal”.

“Me ekonominë e Rusisë tashmë në tkurrje dhe buxhetin e saj gjithnjë e më të zbehtë, kufiri i çmimit do të ulë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Putinit”, tha ajo në një deklaratë.

Por zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Rusia “nuk do ta pranonte” kufirin e çmimit, duke shtuar se po e analizonte këtë masë, raportuan agjencitë ruse të lajmeve.

Po ndodh...