“Qytetarja puth tokën nga lumturia”, ukrainasit festojnë për rimarrjen e Limanit

3 Tetor 2022, 09:08 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

“Qytetarja puth tokën nga lumturia”, ukrainasit festojnë

Pas operacionit të suksesshëm për rimarrjen e qytetit Liman në rajonin e Donetskut, një klimë euforie mbizotëron orët e fundit në Kiev.

“Që  prej orës 12:00 Porti është tërësisht i pastër. Faleminderit ushtrisë sonë” , nxitoi të njoftojë presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një video në Telegram ndërsa forcat ruse u tërhoqën drejt Donetskut.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , foli për një “fitore të rëndësishme”, në të njëjtën kohë duke vlerësuar se ukrainasit mund të zmbrapsin me vendosmëri forcat ruse.

“Ukrainasit po bëjnë përparim dhe janë në gjendje të zmbrapsin forcat ruse falë guximit, falë trimërisë, aftësive të tyre por sigurisht edhe falë armëve të avancuara që u ofrohen nga SHBA dhe aleatët e tjerë”, tha shefi i NATO-s Stoltenberg, ndërsa shpjegoi se taktika më e mirë për Perëndimin pas aneksimit të katër rajoneve në Rusi është të vazhdojë ofrimin e pajisjeve ushtarake në Ukrainë.

 

 

Po ndodh...