Shtetasi iranian akuzohet për komplot të dyshuar si atentat ndaj njeriut të afërt të Trump

10 Gusht 2022, 19:47 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Shtetasi iranian akuzohet për komplot të dyshuar si atentat ndaj

Një iranian është akuzuar nga SHBA për komplot për të vrarë ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Trump, John Bolton.

Zyrtarët amerikanë thanë se Shahram Poursafi, një anëtar i Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRG), ishte në Iran dhe kërkohej për komplotin e supozuar.

Ata thanë se Poursafi ka të ngjarë të kërkonte hakmarrje për sulmin amerikan që vrau Qasem Soleimani, komandantin më të fuqishëm ushtarak të Iranit.

Soleimani udhëhoqi operacionet ushtarake iraniane në Lindjen e Mesme.

62-vjeçari drejtoi Forcën elitare Quds të IRG-së. Ai u vra në aeroportin e Bagdadit në Irak në janar 2020 në një sulm të urdhëruar nga Presidenti Donald Trump.

Në njoftimin e tij për akuzat, Departamenti Amerikan i Drejtësisë tha se zoti Poursafi, i njohur si Mehdi Rezayi, 45 vjeç, nga Teherani, kishte "përpjekur të paguante individë në Shtetet e Bashkuara 300,000 dollarë (245,000 £) për të kryer vrasjen në Uashington DC ose Maryland. ".

Akuzat detajojnë se si operativi iranian i kishte kërkuar një banori amerikan të cilin e kishte takuar në internet për të bërë fotografi të Boltonit, gjoja për një libër që ai po shkruante. Banori i paidentifikuar më pas e kishte prezantuar zotin Poursafi me një individ tjetër, të cilit më vonë iu kërkua të vriste Bolton dhe të siguronte prova video të vrasjes.

Në një deklaratë, zoti Bolton falënderoi FBI-në dhe departamentin e drejtësisë për punën e tyre.

"Departamenti i drejtësisë ka detyrën solemne të mbrojë qytetarët tanë nga qeveritë armiqësore që kërkojnë t'i lëndojnë ose vrasin", tha Ndihmës Prokurori i Përgjithshëm Matthew G Olsen.

"Kjo nuk është hera e parë që ne kemi zbuluar komplote iraniane për të marrë hak kundër individëve në tokën amerikane dhe ne do të punojmë pa u lodhur për të ekspozuar dhe prishur çdo një nga këto përpjekje."

Në kohën e vdekjes së tij, Soleimani shihej gjerësisht si figura e dytë më e fuqishme në Iran, pas Ayatollah Ali Khameneit. Forcat Quds, një njësi elitare e Gardës Revolucionare iraniane, i raportuan drejtpërdrejt ajatollahit dhe Soleimani u përshëndet si një figurë heroike kombëtare.

Por SHBA e klasifikon Forcën Quds si terroriste dhe i mban ata përgjegjës për vdekjen e qindra personelit amerikan.

 

Po ndodh...