Bombat bërthamore të humbura që askush nuk mund t'i gjejë

5 Gusht 2022, 11:59 / MISTERE ALFA PRESS

Bombat bërthamore të humbura që askush nuk mund t'i

SHBA ka humbur të paktën tre bomba bërthamore që nuk janë gjetur kurrë – ato janë ende atje deri më sot. Si ndodhi kjo? Ku mund të ishin? Dhe a do t'i gjejmë ndonjëherë?

Ishte një mëngjes i butë dimri në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Më 17 janar 1966, rreth orës 10:30 të mëngjesit, një peshkatar spanjoll karkalecash pa një parcelë të bardhë të paformuar që binte nga qielli… dhe në heshtje rrëshqiste drejt detit Alboran. Kishte diçka të varur poshtë saj, megjithëse ai nuk mund ta dallonte se çfarë ishte. Pastaj rrëshqiti nën valë.

Në të njëjtën kohë, në fshatin e afërt të peshkimit të Palomares, vendasit shikuan një qiell identik dhe dëshmuan një skenë shumë të ndryshme - dy topa zjarri gjigantë, që vërshonin drejt tyre. Brenda pak sekondash, idili i fjetur fshatar u shkatërrua . Ndërtesat u drodhën. Shrapnel i prerë drejt tokës. Pjesët e trupit ranë në tokë . 

Disa javë më vonë, Philip Meyers mori një mesazh nëpërmjet një teleprinteri - një pajisje paksa e ngjashme me një faks që mund të dërgonte dhe të merrte emaile primitive. Në atë kohë, ai punonte si oficer për asgjësimin e bombave në Objektin Ajror Detar Sigonella, në Sicilinë lindore. Atij iu tha se kishte një emergjencë të lartë sekrete në Spanjë dhe se ai duhet të raportonte atje brenda disa ditësh. 

Megjithatë, misioni nuk ishte aq i fshehtë sa kishte shpresuar ushtria. “Nuk ishte befasi të thirresha”, thotë Meyers. Edhe publiku e dinte se çfarë po ndodhte. Kur ai mori pjesë në një darkë atë mbrëmje dhe njoftoi udhëtimin e tij misterioz, konfidencialiteti i synuar i tij u bë diçka si shaka. "Ishte disi e turpshme," thotë Meyers. “Duhej të ishte sekret, por miqtë e mi më thoshin pse po shkoja”.

Për javë të tëra, gazetat anembanë globit kishin raportuar thashetheme për një aksident të tmerrshëm – dy avionë ushtarakë amerikanë ishin përplasur në ajër, duke shpërndarë katër bomba termonukleare B28 nëpër Palomares. Tre u gjetën shpejt në tokë - por njëri ishte zhdukur në hapësirën blu të ndezur në juglindje, humbi në fund të zonës së afërt të Detit Mesdhe. Tani ishte në kërkim për ta gjetur atë – së bashku me kokën e saj 1,1 megatonësh, me fuqinë shpërthyese prej 1,100,000 tonësh TNT .

Një numër i panjohur

Në fakt, incidenti i Palomares nuk është hera e vetme kur një armë bërthamore është vendosur keq. Ka pasur të paktën 32 aksidente të ashtuquajtura "shigjeta të thyera" - ato që përfshijnë këto pajisje katastrofike shkatërruese, rrafshuese të tokës - që nga viti 1950. Në shumë raste, armët u hodhën gabimisht ose u hodhën gjatë një emergjence, pastaj u gjetën më vonë. Por tre bomba amerikane janë zhdukur fare – ato janë ende atje edhe sot e kësaj dite, të fshehura në këneta, fusha dhe oqeane anembanë planetit.

"Ne kryesisht dimë për rastet amerikane," thotë Jeffrey Lewis, drejtor i Programit të Mospërhapjes së Azisë Lindore në Qendrën James Martin për Studime të Mospërhapjes, Kaliforni. Ai shpjegon se lista e plotë doli vetëm kur një përmbledhje e përgatitur nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së u deklasifikua në vitet 1980.

Shumë ndodhën gjatë Luftës së Ftohtë, kur kombi u fut në greminën e Shkatërrimit të Siguruar Reciprok (MAD) me Bashkimin Sovjetik - dhe si pasojë mbajti aeroplanë të armatosur me armë bërthamore në qiell gjatë gjithë kohës nga viti 1960 deri në 1968, në një operacion të njohur si Kromi Dome .

"Ne nuk dimë aq shumë për vendet e tjera. Ne nuk dimë asgjë për Mbretërinë e Bashkuar apo Francën, apo Rusinë apo Kinën," thotë Lewis. "Kështu që unë nuk mendoj se ne kemi asgjë si një kontabilitet të plotë."

E kaluara bërthamore e Bashkimit Sovjetik është veçanërisht e zymtë – ai kishte grumbulluar një rezervë prej 45,000 armësh bërthamore që nga viti 1986. Ka raste të njohura kur vendi humbi bomba bërthamore që nuk janë marrë kurrë, por ndryshe nga incidentet në SHBA, të gjitha ato ndodhën në nëndetëse dhe vendndodhjet e tyre janë të njohura, nëse janë të paarritshme.

Njëra filloi më 8 prill 1970, kur një zjarr filloi të përhapet nëpër sistemin e ajrit të kondicionuar të një nëndetëse sovjetike me energji bërthamore K-8 ndërsa po zhytej në Gjirin e Biscay - një shtrirje e pabesë uji në Oqeanin Atlantik verilindor jashtë brigjeve. të Spanjës dhe Francës, e cila është e njohur për stuhitë e saj të dhunshme dhe ku shumë anije kanë arritur fundin e tyre. Ai kishte katër silurë bërthamorë në bord dhe kur u mbyt menjëherë, mori me vete ngarkesën e tij radioaktive.

Megjithatë, SHBA-të shpejt e morën vesh dhe vendosën të bëjnë një përpjekje të fshehtë për të tërhequr këtë çmim bërthamor, "i cili ishte vërtet një histori mjaft e çmendur në vetvete", thotë Lewis.

Miliarderi i çuditshëm amerikan Howard Hughes, i famshëm për spektrin e gjerë të veprimtarisë së tij, duke përfshirë si pilot dhe regjisor filmi, pretendoi të interesohej për minierat e thella në det. "Por në fakt, nuk ishte minierë në det të thellë, ishte një përpjekje për të ndërtuar këtë thua gjigante që mund të zbriste deri në fund të detit, të kapte nëndetësen dhe ta kthente përsëri", thotë Lewis. Ky ishte Projekti Azorian – dhe për fat të keq nuk funksionoi. Nëndetësja u shpërtheu ndërsa po ngrihej.

"Dhe kështu ato armë bërthamore do të kishin rënë përsëri në fund të detit," thotë Lewis. Armët mbeten aty edhe sot e kësaj dite, të bllokuara në varrin e tyre të ndryshkur.

Herë pas here, ka raporte se disa nga armët bërthamore të humbura të SHBA-së janë gjetur .

Në vitin 1998, një oficer ushtarak në pension dhe partneri i tij u kapën nga një vendosmëri e papritur për të zbuluar një bombë të hedhur pranë ishullit Tybee, Georgia në vitin 1958. Ata intervistuan pilotin që e kishte humbur fillimisht, si dhe ata që kishin kërkuar për bombën gjithë ato dekada më parë - dhe e ngushtoi kërkimin në Wassaw Sound, një gji i afërt i Oqeanit Atlantik. Për vite të tëra, dyshja e tmerrshme kërkuan zonën me varkë, duke ndjekur një numërues Geiger pas tyre për të zbuluar ndonjë pikë sinjalizuese në rrezatim.

Dhe një ditë, ja ku ishte, në vendin e saktë që kishte përshkruar piloti - një copëz me rrezatim 10 herë më të lartë se nivelet diku tjetër. Qeveria dërgoi menjëherë një ekip për të hetuar. Por mjerisht, nuk ishte arma bërthamore. Anomalia ishte për shkak të rrezatimit natyror nga mineralet në shtratin e detit.

Pra, tani për tani, tre bombat e humbura me hidrogjen të SHBA-së - dhe, së paku, një numër silurësh sovjetikë - i përkasin oqeanit, të ruajtura si monumente të rreziqeve të luftës bërthamore, megjithëse janë harruar kryesisht. Pse nuk i kemi gjetur ende të gjitha këto armë mashtruese? A ekziston rreziku që ato të shpërthejnë? Dhe a do t'i kthejmë ndonjëherë?

Një objekt i mbuluar me qefin

Kur Meyers më në fund arriti në Palomares - fshati spanjoll ku një bombardues B52 ra në vitin 1966 - autoritetet ishin ende në kërkim të bombës bërthamore të humbur. Çdo natë ekipi i tij flinte në tenda në fshat, i cili ishte i ftohtë dhe i lagësht. "Ishte tamam si një dimër anglez," thotë ai. Gjatë ditës ata bënë shumë pak - ishte një lojë pritjeje.

"Është një gjë standarde ushtarake, nxitoni dhe prisni," thotë Meyers. "Duhej të nxitonim dhe më pas nuk bëmë asgjë për dy javë. Dhe pastaj pas kësaj, eksplorimi nënujor u bë shumë serioz."

Ekipi i kërkimit kërkoi ndihmën e dy shpikjeve gjeniale. Njëra ishte një teoremë e errët nga shekulli i 18-të e shpikur nga një ministër presbiterian i kthyer në matematikan amator, i cili i ndihmon njerëzit të përdorin informacione rreth dukurive të së kaluarës për të llogaritur probabilitetin që ato të ndodhin përsëri. Ata përdorën këtë teknikë të "konkluzionit Bayesian" për të vendosur se ku të kërkonin bombën, për t'i ndihmuar ata të kërkojnë në mënyrën më efikase të mundshme dhe të maksimizojnë shanset e tyre për ta gjetur atë. 

E dyta ishte "Alvin", një nëndetëse e avancuar në thellësi të oqeanit, e aftë për t'u zhytur në thellësi të paprecedentë. Si një peshkaqen i bardhë i rrumbullakosur, çdo ditë, ai zbriste në ujin blu të thellë të Mesdheut me një ekuipazh njerëzor në bark dhe filloi një gjueti vizuale.

TRE BOMBA AMERIKANE TË HUMBURA

Çfarë? Një bombë termonukleare Mark 15. Ku? Ishulli Tybee, Gjeorgji. Kur? 5 shkurt 1958. Si? Ai u hodh për të zvogëluar peshën e avionit për një ulje më të sigurt.

Çfarë? Një bombë termonukleare B43. Ku? Deti Filipine. Kur? 5 dhjetor 1965. Si? Një aeroplan bombardues, pilot dhe një armë bërthamore rrëshqitën nga një varkë transportuese dhe nuk u pa më kurrë.   

Çfarë? Një bombë termonukleare B28FI, faza e dytë. Ku? Baza ajrore Thule, Grenlandë. Kur? 22 maj 1968. Si? Një zjarr në kabinën e detyroi ekuipazhin të dilte, duke e lënë aeroplanin të rrëzohej me ngarkesën e tij bërthamore në bord. 

Më 1 mars 1966, nëndetësja e vogël më në fund vuri re diçka: një gjurmë të bërë nga bomba kur ajo goditi për herë të parë shtratin e detit . Imazhet e mëvonshme zbuluan një skenë të frikshme - maja e rrumbullakosur e armës bërthamore të zhdukur, e mbuluar nga një qefin fantazmë - parashuta e saj e bardhë, e cila ishte vendosur pjesërisht kur ra, duke u ngatërruar me ngarkesën e saj të çmuar. Ky tub vdekjeprurës prej metali kishte përfunduar disi si një person i veshur për Halloween në një çarçaf.

Por lufta nuk kishte mbaruar. Tani ishte detyra e Meyers-it të gjente se si ta hiqte këtë bombë nga fundi i oqeanit – ku ishte 2850ft (869m) thellë. Ata improvizuan një lloj litari peshkimi nga disa mijëra këmbë litar najloni të rëndë dhe një grep metalik - ideja ishte të kapeshin mbi pajisjen dhe ta tërhiqnin lart derisa të ishte aq afër sipërfaqes sa që një zhytës mund të zbriste. dhe sigurojeni atë më plotësisht. "Ky ishte plani. Nuk funksionoi," thotë Meyers.

“E gjitha u bë me shumë qëllim, me kujdes dhe ngadalë”, thotë Meyers. "Pra, ne thjesht prisnim rreth e rrotull... ishim në ankth, duke dashur të shohim se çfarë do të bëjmë më pas kur të dalë." Ata arritën të lidheshin me bombën bërthamore dhe filluan ta ngrinin atë nga uji. Ata e kishin ngritur atë nga fundi kur goditi fatkeqësia. Parashuta, e ringjallur nga gjumi në dyshemenë e oqeanit, papritmas filloi të bënte atë që bënte më mirë - duke ngadalësuar shpejtësinë e ngarkesës së saj dhe duke e bërë më të vështirë lëvizjen.

"A e kuptoni se parashutat funksionojnë po aq mirë në ujë sa në tokë?" thotë Meyers. Përfundimisht, parashuta po tërhiqte aq fort vijën dhe grepin saqë thjesht u këput - duke e dërguar bombën bërthamore që ngadalë rrëshqiste përsëri poshtë drejt fundit. Këtë herë, ajo përfundoi edhe më thellë se më parë. (Alvini i vogël - me ekuipazhin e tij njerëzor - vetëm sa arriti të shmangë ngatërrimin dhe përfundimin në fund me të.)

Meyers ishte i shkatërruar. "Ishte jashtëzakonisht zhgënjyese," thotë ai. Me bombën tani më pak të aksesueshme se kurrë, linja e tij e improvizuar nuk do të mjaftonte për ta kapur atë, kështu që detyra iu dorëzua një ekipi tjetër, në një varkë tjetër.

Një muaj më vonë ata përdorën një lloj tjetër të nëndetëses robotike – një mjet nënujor i kontrolluar me kabllo – për të kapur bombën nga parashuta e saj drejtpërdrejt dhe për ta tërhequr atë lart. Ai ishte zhvendosur në kabinën e tij, kështu që nuk mund të çarmatosej në mënyrën e zakonshme, nëpërmjet një porti të posaçëm në anën - në mënyrë alarmante, oficerëve iu desh të prenë armën bërthamore. "[Do të kishte qenë] një lloj prishjeje nervore për të shpuar një vrimë në një bombë hidrogjeni," thotë Meyers. "Por ata e bënë atë. Ata ishin të përgatitur ta bënin këtë."

Një mister kënetor

Fatkeqësisht, tre bombat e humbura ende atje sot nuk u përballën me përpjekje të tilla të suksesshme për rikuperim. Megjithatë, rreziku që ato të shkaktojnë një shpërthim bërthamor mendohet të jetë i ulët.

Për të kuptuar pse, ndihmon të shohim se si funksionojnë bombat bërthamore.

Në shtator 1905, Albert Ajnshtajni vendosi stilolapsin e tij në faqet e punimit të tij shkencor dhe shkarraviti një ide që do të bëhej ekuacioni më i famshëm në botë. E = mc2, ose energjia është e barabartë me masën e një objekti të shumëzuar me shpejtësinë e dritës në katror. Do të thotë që çdo atom që përbën botën mund të shkëmbehet në energji dhe anasjelltas. Nëse mund të kuptoni se si ta bëni këtë, çlirimi i energjisë është kaq shpërthyes, saqë është ajo që fuqizon Diellin.

Tridhjetë e katër vjet më vonë, Ajnshtajni i shkroi Presidentit të SHBA , Franklin Roosevelt, për ta paralajmëruar se nazistët po punonin për ta kthyer teorinë e tij në një armë - dhe pjesa tjetër është histori. Projekti Manhattan u formua me shpejtësi dhe në vitin 1945 SHBA hodhi armën e parë bërthamore.

Bombat e përdorura në qytetet japoneze të Hiroshimës dhe – disa ditë më vonë – Nagasaki, ishin ato origjinale. Këto përfshinin goditjen e atomeve të elementeve radioaktive kundër njëri-tjetrit, për të shkaktuar ndarjen e tyre dhe krijimin e elementeve të ndryshëm. Ky reaksion "ndarje" çliron aq shumë energji, sa shkakton që atomet e tjera të ndahen me radhë, derisa të përfundoni me një reagim masiv, të arratisur. Herën e parë që u testuan ndonjëherë, shkencëtarët nuk ishin të sigurt se reagimi do të ndalonte ndonjëherë - ata konsideruan mundësinë shumë reale që bota mund të përfundojë. ( Lexo më shumë rreth momenteve që mund ta kishin shkatërruar njerëzimin .)

Për të arritur ndarjen bërthamore, bombat atomike zakonisht përfshinin një konstruksion të ngjashëm me armën që gjuante një "plumb" të zbrazët të atomeve radioaktive si uranium-235 në akoma më shumë uranium-235, ose përdorën eksplozivë konvencionalë për të ngjeshur atomet e plutonium-239, derisa ata filloi të ndahej. Në Hiroshima dhe Nagasaki, këto armë të hershme rrafshuan tokën për milje dhe vranë qindra mijëra njerëz, disa prej të cilëve u avulluan në zonën e shpërthimit dhe të tjerë që vdiqën nga djegiet nga rrezatimi ose sëmundja në ditët, muajt dhe vitet më pas.

Gjenerata e ardhshme – lloji i përdorur në vitet 1950 dhe 60, kur shumica e armëve bërthamore të humbura në botë ishin të pavendosura – ishin mijëra herë më të fuqishme. Këto ishin bomba termonukleare ose hidrogjenike dhe përfshinin një reaksion të dytë bërthamor.

Fillimisht ishte hapi i zakonshëm i ndarjes si me bombat atomike, të cilat do të lëshonin sasi marramendëse energjie. Kjo më pas do të ndezë një bërthamë të dytë, këtë herë që përmban izotope të hidrogjenit - deuterium (hidrogjen i rëndë) dhe tritium (hidrogjen radioaktiv) - të cilët përplasen së bashku dhe lëshojnë edhe më shumë energji kur shkrihen për të formuar helium dhe një neutron të lirë.

Ky sistem linte vend për një sërë pajisjesh sigurie.

Merrni bombën e humbur të ishullit Tybee, e cila është ende e shtrirë në baltë diku në Wassaw Sound. Më 5 shkurt 1958, kjo armë termonukleare Mark 15 7,600 paund (3,400 kg) u ngarkua në një bombardues B-47, i cili ishte gati t'i bashkohej një tjetër B-47 në një mision të gjatë stërvitor. Ideja ishte të simulohej një sulm ndaj Bashkimit Sovjetik, duke zëvendësuar qytetin amerikan të Radford, Virxhinia, me Moskën. Pilotët u nisën nga Florida dhe kaluan rrugën drejt objektivit të tyre, si një mënyrë për të testuar aftësinë e tyre për të fluturuar me armë të rënda në bord për orë të tëra në një kohë.

Gjithçka shkoi mirë, por gjatë rrugës për në bazë, avionët u ndeshën me një mision të veçantë stërvitor në Karolinën e Jugut. Plani i këtij grupi ishte të kapte një nga B-47 - por pati një ngatërresë dhe ata nuk e vunë re të dytin, i cili mbante armën bërthamore. Në rrëzimin që pasoi, B-47 që mbante bombën bërthamore u dëmtua.

Piloti vendosi të hedhë bombën bërthamore në ujë dhe më pas të bëjë një ulje emergjente. Bomba ra 30,000 ft (9,144 m) në ujë jashtë ishullit Tybee - dhe as ky ndikim nuk e shpërtheu atë. Në fakt, çuditërisht, asnjë nga 32 aksidentet me shigjeta të thyera nuk ka çuar ndonjëherë në një shpërthim të komponentëve bërthamorë – megjithëse dy kanë kontaminuar një zonë të gjerë me material radioaktiv.

Një faktor i mundshëm në këtë arratisje me fat është një sistem i mbajtjes së materialit bërthamor të nevojshëm për reaksionin e ndarjes nga vetë arma . Kapsula ose "maja" - e cila në këtë rast, përbëhej nga plutonium - mund t'i shtohej armës në minutën e fundit, kur ishte e nevojshme. Kjo do të thoshte se, edhe nëse eksplozivi konvencional i armës do të shpërthehej kur ajo ishte në bord, materiali radioaktiv nuk do të nxehej aq sa duhet për të bërë në fakt ndonjë ndarje të atomit.

Lewis thekson gjithashtu se, pavarësisht udhëtimit të gjatë të bombës Tybee nga qielli në oqean, kjo e fundit do ta ketë zbutur goditjen - kjo është e njëjta arsye pse kapsulat hapësinore zakonisht kanë ulje "spërkatëse" në vend që të zbresin në tokë.

Bombat e mëvonshme përfshinin gjithashtu veçori të tilla si "siguria me një pikë" - një mënyrë për t'u siguruar që pajisjet bërthamore të mos shpërthenin pa u aktivizuar. Në këto armë, eksplozivët konvencionalë në një bombë mund të shpërthejnë, por ata nuk do të shpërthyen materialin radioaktiv sepse ai shtrydhet përpara se të mund të kompresohet. "Nëse shpërthyesi shpërthen, ju dëshironi që ai të shpërthejë në një mënyrë të pabarabartë, nëse ky nuk është qëllimi juaj - ju dëshironi që ai plutonium të shpërthejë," thotë Lewis.

Siç ndodh, të kesh kaq shumë veçori sigurie është shumë e nevojshme – kryesisht sepse ato nuk funksionojnë gjithmonë. Në një rast në vitin 1961, një B-52 u shpërtheu ndërsa fluturonte mbi Goldsboro, Karolina e Veriut, duke hedhur në tokë dy armë bërthamore. Njëri ishte relativisht i padëmtuar pasi parashuta e saj u vendos me sukses, por një ekzaminim i mëvonshëm zbuloi se tre nga katër masat mbrojtëse kishin dështuar.

Në një dokument të deklasifikuar të vitit 1963 , Sekretari i atëhershëm i Mbrojtjes i SHBA-së e përmblodhi incidentin si një rast ku "me kufirin më të vogël të rastësisë, fjalë për fjalë dështimin e dy telave për të kaluar, një shpërthim bërthamor u shmang".

Bomba tjetër bërthamore ra e lirë në tokë, ku u copëtua dhe përfundoi e ngulitur në një fushë. Shumica e pjesëve u gjetën, por një pjesë që përmban uranium mbetet e mbërthyer nën më shumë se 15 metra baltë. Forcat Ajrore të SHBA-së blenë tokën përreth saj për të penguar njerëzit nga gërmimi.

Disa incidente janë aq çuditëse, sa thuajse tingëllojnë të sajuara. Ndoshta një nga më të jashtëzakonshmet ndodhi kur një stërvitje stërvitore në USS Ticonderoga shkoi keq në vitin 1965. Një A4E Skyhawk po rrotullohej në një ashensor avioni, ndërsa ishte i ngarkuar me një bombë bërthamore B-43. Ishte një katastrofë në lëvizje të ngadaltë - ekuipazhi në kuvertë e kuptoi shpejt se avioni ishte gati të rrëzohej dhe bëri me dorë që piloti të frenonte. Në mënyrë tragjike, ai nuk i pa dhe togeri i ri, avioni dhe arma u zhdukën në detin Filipine. Ata janë ende atje edhe sot e kësaj dite, nën 16,000 ft (4,900 m) ujë pranë një ishulli japonez.

Një foto konfuze

Pavarësisht gati 10 javësh kërkimi, bomba e ishullit Tybee u deklarua e humbur në mënyrë të pakthyeshme më 16 prill 1958. Sipas një dëftese të shkruar nga piloti që e hodhi atë, arma nuk përmbante kapsulën - ajo nuk ishte shtuar para stërvitjes. ushtrim. Megjithatë, disa njerëz janë të shqetësuar se kjo mund të mos jetë e saktë . Në vitin 1966, asistenti i atëhershëm i Sekretarit të Mbrojtjes shkroi një letër në të cilën ai e përshkroi bombën si "të plotë" - dmth që përmban thelbin e saj plutonium. Nëse kjo do të ishte e vërtetë, Mark 15 mund të ishte ende në gjendje të shkaktonte një shpërthim të plotë termonuklear.

Sot bomba mendohet të jetë e vendosur nën 5-15ft (1,5-4,6m) baltë në shtratin e detit. Në një raport përfundimtar mbi armën e botuar në 2001, Agjencia e Armëve Bërthamore dhe Kundërpërhapjes së Forcave Ajrore arriti në përfundimin se nëse eksplozivët konvencionalë brenda janë ende të paprekura, ajo mund të përbëjë një " rrezik serioz shpërthimi " për personelin dhe mjedisin - dhe për këtë arsye është mirë që të mos i shqetësuar, edhe nga një përpjekje për rikuperim.

Por a mund të shpërthejë një armë bërthamore nën ujë?

Siç ndodh, mundet. Më 25 korrik 1946, SHBA shpërtheu një bombë atomike në Bikini Atoll - një zinxhir ishujsh tropikal të përsosur si kartolina të rrethuara nga shkëmbinj nënujorë koralorë bruz dhe më gjerë, bluja e thellë e Oqeanit Paqësor. Ata e pezulluan pajisjen 27 metra nën një shumëllojshmëri anijesh të mbushura me derra dhe minj dhe e nisën atë. Disa anije u fundosën menjëherë dhe shumica dërrmuese e kafshëve ngordhën – qoftë nga shpërthimi fillestar ose më vonë nga helmimi nga rrezatimi. Një imazh i mrekullueshëm nga ajo ditë tregon renë gjigante të kërpudhave të bardha që ngrihet si një formacion moti alien, përballë një plazhi me palma. 

Si rezultat i kësaj dhe testeve të tjera, zinxhiri i ishullit u bë aq radioaktiv sa planktoni shkëlqeu në pllaka fotografike . Është ende i kontaminuar edhe sot e kësaj dite – njerëzit që dikur kanë jetuar atje nuk kanë mundur të kthehen kurrë, megjithëse si Çernobili është bërë një oaz për kafshët e egra .

Një humbje e përhershme

Lewis mendon se nuk ka gjasa që ne të gjejmë ndonjëherë tre bombat bërthamore që mungojnë. Kjo është pjesërisht për shkak të të njëjtave arsye që ata nuk u gjetën në radhë të parë.

Njëra është se ato zakonisht gjenden nëpërmjet një kërkimi vizual – dhe kjo është jashtëzakonisht e vështirë.

Kur aeroplanët rrëzohen në oqean, kutia e zezë shpesh gjendet ditë ose javë më vonë nga zyrtarët që kërkojnë të bashkojnë atë që ndodhi. Kjo mund të krijojë përshtypjen se është e lehtë të gjesh objekte të tilla në këto zona të mëdha uji me teknologji moderne. Por ata kanë një sekret që e ndihmon këtë proces - një "fener i vendndodhjes nënujore", i cili drejton ekipet e kërkimit drejt tyre me një puls elektronik të përsëritur.

Armët bërthamore të humbura erdhën pa pajisje të tilla. Në vend të kësaj, skuadrat duhet të ngushtojnë një zonë kërkimi, pastaj të pastrojnë oqeanin pak nga pak - një proces i lodhshëm dhe joefikas, i cili kërkon zhytës njerëzorë ose nëndetëse.

Një alternativë do të ishte kërkimi i pikave të rrezatimit, siç bëri oficeri ushtarak në pension Derek Duke në kërkimin e tij për bombën Tybee. Por kjo është gjithashtu jashtëzakonisht e ndërlikuar – pjesërisht sepse bombat bërthamore nuk janë në të vërtetë veçanërisht radioaktive.

"Ato janë krijuar për të mos qenë një kërcënim radioaktiv për njerëzit që i trajtojnë," thotë Lewis. "Pra, ata kanë një nënshkrim radioaktiv, por thjesht nuk është shumë domethënës - duhet të jeni mjaft afër."

Në vitin 1984, një tjetër nëndetëse bërthamore sovjetike, K-278 Komsomolets, u mbyt në detin Barents në brigjet e Norvegjisë. Ashtu si K-8, ai ishte gjithashtu me energji bërthamore dhe mbante dy silurë bërthamorë në atë kohë. Për dekada të tëra, rrënojat e saj kanë qenë nën një milje (1.7 km) të ujit të Arktikut.

Por në vitin 2019, shkencëtarët vizituan anijen - dhe zbuluan se mostrat e ujit të marra nga tubi i tij i ventilimit përmbanin nivele rrezatimi deri në 100,000 herë më të larta se sa do të pritej normalisht në ujin e detit. Megjithatë, kjo është e pazakontë. Mendohet se elementë radioaktivë nga reaktori i tij bërthamor – në krahasim me silurët e tij bërthamorë – po rrjedhin nga kjo ndenja, ndoshta për shkak të një këputjeje nga momenti kur u rrëzua. Vetëm gjysmë metri (1.6 këmbë) më larg nga tubi, izotopet ishin aq të holluar, sa nivelet e rrezatimit ishin normale.

Për Lewis-in, magjepsja me armët bërthamore të humbura nuk janë rreziqet e mundshme që ato paraqesin tani – është ajo që përfaqësojnë: brishtësia e sistemeve tona në dukje të sofistikuara për trajtimin e sigurt të shpikjeve të rrezikshme.

"Unë mendoj se ne kemi këtë fantazi se njerëzit që merren me armë bërthamore janë disi të ndryshëm nga të gjithë njerëzit e tjerë që njohim, bëjnë më pak gabime ose se ata janë disi më të zgjuar. Por realiteti është se organizatat që ne duhet të merren me ato bërthamore. Armët janë si çdo organizatë tjetër njerëzore. Ata bëjnë gabime. Ato janë të papërsosura", thotë Lewis.

Edhe në Palomares, ku të gjitha bombat bërthamore që u hodhën u gjetën përfundimisht, toka është ende e ndotur me rrezatim nga dy që shpërthyen me eksplozivë konvencionale. Disa nga personeli ushtarak amerikan që ndihmuan në përpjekjet fillestare të pastrimit – duke përfshirë hedhjen me lopatë të sipërfaqes së tokës në fuçi – që atëherë kanë zhvilluar kancere misterioze që ata besojnë se janë të lidhura . Në vitin 2020, një numër i të mbijetuarve ngritën një padi kolektive kundër Sekretarit të Çështjeve të Veteranëve – megjithëse shumë nga pretenduesit janë aktualisht në fund të viteve 70 dhe 80 .

Ndërkohë, komuniteti lokal ka bërë fushatë për një pastrim më të plotë për dekada. Palomares është quajtur " qyteti më radioaktiv në Evropë " dhe ambientalistët lokalë po protestojnë aktualisht kundër planeve të një kompanie britanike për të ndërtuar një vendpushim pushimi në zonë .

Lewis është i bindur se humbjet e llojit që ndodhën gjatë Luftës së Ftohtë nuk ka gjasa të ndodhin përsëri, kryesisht sepse operacioni Chrome Dome përfundoi në 1968 dhe avionët që mbanin bomba bërthamore nuk fluturojnë më në stërvitje të rregullta stërvitore. "Alarmet ajrore përfunduan për arsye që duhet të jenë të dukshme për ne," thotë ai. “Në fund u mor vendimi se ishte shumë i rrezikshëm”.

Përjashtim nga ky përparim janë, natyrisht, nëndetëset bërthamore - dhe madje edhe sot, ka pothuajse të humbura. SHBA aktualisht ka 14 nëndetëse me raketa balistike (SSBN) në veprim, ndërsa Franca dhe Britania e Madhe kanë nga katër secila.

Për të punuar si parandalues ​​bërthamor, këto nëndetëse duhet të mbeten të pazbuluara gjatë operacioneve në det, dhe kjo do të thotë se ato nuk mund të dërgojnë asnjë sinjal në sipërfaqe për të gjetur se ku janë. Në vend të kësaj, ata duhet të lundrojnë kryesisht me inerci - në thelb, ekuipazhi mbështetet në makineritë e pajisura me xhiroskopë për të llogaritur se ku ndodhet nëndetësja në çdo kohë të caktuar, bazuar në atë se ku ishte e fundit, në cilin drejtim ishte drejtuar dhe sa shpejt po udhëtonte. Ky sistem potencialisht i pasaktë ka rezultuar në një numër incidentesh, duke përfshirë deri në vitin 2018 kur një SSBN britanik pothuajse u përplas me një traget.

Epoka e armëve bërthamore të humbura mund të mos ketë përfunduar ende.

Po ndodh...