Gjendet një grumbull thesari i çmuar që daton që nga mbytja e anijes spanjolle 350-vjeçare

3 Gusht 2022, 15:47 / MISTERE ALFA PRESS

Gjendet një grumbull thesari i çmuar që daton që nga

Historitë e thesareve të varrosura dhe mbytjeve të anijeve të lashta kanë magjepsur për shekuj, nga tregimet e piratëve deri te filmat e suksesshëm të Hollivudit. Megjithatë, për një ekip eksploruesish, legjenda u bë realitet kur zbuluan një gamë artefaktesh nga një galion spanjoll i fundosur 350-vjeçar -- duke përfshirë monedha, gurë të çmuar dhe xhevahire të çmuara që dikur i përkisnin kalorësve detarë.

Nuestra Señora de las Maravillas (ose Zoja e Çudirave) u mbyt në vitin 1656 pasi u përplas me një varkë tjetër nga flota e saj dhe u përplas në një shkëmb koral pranë Bahamas. Anija mbante një ngarkesë thesari, disa prej të cilave ishin të rezervuara si taksë mbretërore për Mbretin Filip IV, nga Kuba në Sevilje, Spanjë. Anija prej 891 tonësh përmbante më shumë ngarkesë se zakonisht, pasi ishte ngarkuar edhe me transportin e thesarit të marrë nga një anije tjetër që ishte fundosur dy vjet më parë.

Ka pasur tashmë disa përpjekje të suksesshme për të tërhequr ngarkesën e anijes, me pothuajse 3.5 milionë artikuj të gjetur midis viteve 1650 dhe 1990, sipas specialistit të anijembytjeve Allen Exploration, i cili kreu një ekspeditë dyvjeçare nga viti 2020.

 

Por zbulimet e fundit, të cilat do të shfaqen këtë muaj në Muzeun e ri Detar të Bahamas , ofrojnë një pasqyrë të re për jetën në bordin e anijes. Duke punuar me zhytës vendas, arkeologë dhe ekspertë të tjerë, studiuesit janë gjithashtu në procesin e "rindërtimit të misterit se si anija u shkatërrua dhe u copëtua", tha në një deklaratë për shtyp arkeologu detar i projektit James Sinclair.

Duke përdorur teknologjinë e sensorit në distancë, të tilla si sonar dhe magnetometra, Allen Exploration gjurmoi "një gjurmë të gjatë dhe dredha-dredha mbeturinash gjetjesh" të shpërndara në një shtrirje 13 kilometrash të dyshemesë së oqeanit, shtoi themeluesi Carl Allen në një deklaratë.

Midis zbulimeve ishte një zinxhir filigran ari 1,76 metra i gjatë dhe disa varëse me stoli që dikur u përkisnin kalorësve të Urdhrit të Santiagos, një urdhër fetar dhe ushtarak shekullor. Një nga varëset e arit përmban një smerald të madh kolumbian ovale dhe një duzinë smeraldi më të vegjël, të cilët ekspertët besojnë se mund të përfaqësojnë 12 apostujt, së bashku me Kryqin e Shën Jakobit. U zbuluan gjithashtu tre varëse të tjera kalorësish, duke përfshirë një në formë që të duket si një guaskë e artë.

"Kur sollëm varësen ovale smeraldi dhe floriri, fryma më ngeci në fyt," tha Allen, duke shtuar: "Si mbijetuan këto varëse të vogla në këto ujëra të ashpër dhe si arritëm t'i gjenim, është mrekullia e Maravillave. ."

Artefakte të tjera të gjetura hedhin dritë mbi jetën e përditshme të Maravillas, që lundroi gjatë "Epokës së Artë Spanjolle", duke përfshirë kavanoza prej porcelani dhe ulliri kinez, si dhe një dorezë shpate argjendi. Disa nga përmbajtjet e vlefshme të galionit mund të kenë qenë gjithashtu kontrabandë me qëllim "të lyerjes së paligjshme të pëllëmbëve të tregtarëve dhe zyrtarëve spanjollë", tha Allen.

Artikujt e zbuluar nga ekipi i Allen do të vendosen përgjithmonë në Muzeun Detar të Bahamas , i cili hapet më 8 gusht në qytetin e dytë më të madh të vendit të Karaibeve, Freeport.

Dhe Sinclair beson se mund të ketë akoma më shumë zbulime për t'u bërë.

"Anija mund të jetë zhdukur nga shpëtimi dhe uraganet e kaluara... Por ne jemi të bindur se ka më shumë histori atje," tha ai.

Po ndodh...