Teleskopi hapësinor zbulon pamje 'të pabesueshme' të Jupiterit

23 Gusht 2022, 16:15 / MISTERE ALFA PRESS

Teleskopi hapësinor zbulon pamje 'të pabesueshme' të

Teleskopi hapësinor më i madh dhe më i fuqishëm në botë ka zbuluar pamje të paprecedentë të Jupiterit.

Teleskopi Hapësinor James Webb (JWST) bëri fotografitë e planetit më të madh të Sistemit Diellor në korrik.

Imazhet tregojnë aurorat, stuhitë gjigante, hënat dhe unazat që rrethojnë Jupiterin në detaje që astronomët i kanë përshkruar si "të pabesueshme".

Imazhet infra të kuqe u ngjyrosën artificialisht për t'i bërë veçoritë të dalloheshin.

Kjo është për shkak se drita infra të kuqe është e padukshme për syrin e njeriut.

"Nuk e kemi parë kurrë Jupiterin si ky. Është e gjitha e pabesueshme," tha astronomja planetar Imke de Pater, nga Universiteti i Kalifornisë, i cili luajti një rol kyç në projekt.

"Ne nuk e kishim pritur me të vërtetë që të ishte kaq mirë, për të qenë i sinqertë," shtoi ajo.

JWST prej 10 miliardë dollarësh (8,5 miliardë paund) është një mision ndërkombëtar i udhëhequr nga agjencia hapësinore amerikane Nasa me partnerët e saj nga Agjencia Evropiane e Hapësirës dhe Agjencia Kanadeze e Hapësirës.

NASA tha se në pamjen e pavarur të Jupiterit, të krijuar nga një përbërje e disa imazheve nga teleskopi, aurorat shtriheshin në lartësi të mëdha mbi polit verior dhe jugor të Jupiterit. 

Aurorat janë shfaqje drite në qiellin mbi planetin e shkaktuar nga ndërveprimet me grimcat që largohen nga Dielli.

Ndërkohë, Njolla e Madhe e Kuqe, një stuhi e famshme aq e madhe sa mund të gëlltiste Tokën, u shfaq e bardhë. 

Kjo ndodhi sepse reflektonte shumë dritë dielli.

JWST u lançua në dhjetor 2021 dhe aktualisht është i pozicionuar rreth një milion milje (1.6 milion km) nga Toka.

Ai mund të zbulojë dritën e cila filloi të udhëtonte drejt Tokës 13 miliardë vjet më parë, menjëherë pas Big Bengut.

I parë si pasardhësi i teleskopit të famshëm Hubble, JWST pritet të jetë një forcë dominuese për zbulim në 20 vitet e ardhshme.

 

Po ndodh...