“Beleri, personazh i botës së krimit”/ Shemsi Prençi: Ka disa vepra penale, do të dënohet

4 Mars 2024, 22:59 / POLITIKË ALFA PRESS

“Beleri, personazh i botës së krimit”/ Shemsi
Ish drejtori i policisë, Shemsi Prençi deklaroi se kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri është personazh i botës së krimit.

Në emisionin “360 gradë” në ABC News, Prençi u shpreh se Beleri ka disa vepra penale.

Sipas Prençit, të martën, SPAK do e dënojë Belerin.

“Në këndvështrimin tim, Beleri është një personazh i botës së krimit, me disa vepra penale. Ai është i burgosur. Beleri është i dënuar me 3 vite burg nga gjykatat shqiptare për dhunimin e simboleve kombëtare, vendim i cili ka mbetur në fuqi edhe pasi është ankimuar në Strasburg. Nuk e heq dot këtë targë. Beleri i është shmangur. Edhe pas ankimimit në Strasburg, vendimi i dënimit me 3 vjet ka ngelur ne fuqi. Beleri i është shmangur edhe gjykimit, edhe dënimit, por kjo nuk e bën të pafajshëm. Beleri është rikthyer pas ngjarjes së 2003, është kthyer për herë të parë në vitin 2015. Ky personazh  kaq i pastër sipas jush, ky vjen papritur dhe na shpalelt hero për të gjithë bregun.

Në dijeninë time, SPAK ka siguruar prova direkte dhe indirekte dhe ka kërkuar një pretencë prej 2.5 vitesh burg. Nesër, Beleri do të marrë dënim 18-24 muaj burg dhe do të lirohet 2-3 muaj pas datës 14 maj, ose do të dalë në shërbim prove ditën e gjykimit”, theksoi ai.

 

Po ndodh...

ide