Domate jeshile të skuqura

5 Dhjetor 2022, 07:12 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Domate jeshile të skuqura

Koha e përgatitjes: 15 minuta

Koha e gatimit: 5 minuta

Për 4 persona

Përbërësit

500 gr domate jeshile për turshi, 50 gr miell, 2 vezë, 150 gr bukë e grirë, 200 ml vaj ulliri, kripë.

Përgatitja

1. Lani domatet dhe pritini në trashësi 5-6 mm.

2. Fillimisht kalojini në miell, më pas zhytini në vezët e rrahura dhe në fund kalojini nga të dyja anët në bukë të grirë.

3. Ngrohni në tigan vajin e ullirit dhe tiganisni fetat e domateve, duke i kthyer nga të dyja anët me ndihmën e një piruni.

4. Lërini të kullojnë dhe thajini me letër kuzhine.

5. Kriposini dhe shërbejini si antipastë.

ide