Sallatë me qitro të kuqe, spinaq dhe arra

20 Dhjetor 2022, 07:55 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Sallatë me qitro të kuqe, spinaq dhe arra

Koha e përgatitjes: 10 minuta

Për 4 persona

Përbërësit

2 qitro të kuqe, 16 arra, 200 gr spinaq gjethe vogël, 3 lugë e gjysmë vaj ulliri, kripë dhe piper

Përgatitja

1. Qëroni njërën nga qitrot dhe ndajeni në feta.

2. Qitron tjetër shtrydheni dhe hidheni lëngun në një tas, ku do të shtoni vaj ulliri dhe pak kripë për të krijuar një salcë të hollë.

3. Lani spinaqin dhe thajeni me kujdes. Vendoseni spinaqin në një tas sallate.

4.  Hidhini salcën mbi spinaqin. Qëroni arrat dhe vendosini mbi gjethet e spinaqit.

5. Të fundit shtoni fetat e qitros dhe para se ta shërbeni bluajini pak piper të zi.

 

Po ndodh...