Sfoliat me kungull

19 Dhjetor 2022, 07:38 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Sfoliat me kungull

Koha e përgatitjes: 1 orë

Kohae gatimit: 15 minuta

Për 10 persona

Përbërësit

300 gr kungull i verdhë, 50 gr sheqer, 5 gr amareta, 50 gr rrush të thatë, pak kanellë pluhur, 80 gr gliko frutash, 400 gr brumë sfoliat.

Përgatitja

1. Piqni paraprakisht kungullin në furrë në 160 gradë C. Lëreni të ftohet dhe pastrojeni nga lëkura dhe farat.

2. Tulin shtypeni me pirun dhe bashkojeni me amaretat, rrushin e thatë, kanellën, sheqerin,  glikon e frutave të copëtuar.

3. Shtroni në tavolinën e punës petën sfoliat dhe priteni në katrorë 4 -5 cm.

4. Vendosni një lugë me përzierjen e mësipërme në qendër të çdo katrori dhe mbyllini duke ju dhënë trajtën që dëshërinoni.

5. Vendosini sfoliatet e mbushura në tavë dhe piqini në furrë në 180 gradë për rreth 15 minuta.

6. Hiqini nga furra dhe pudrosini me sheqer pluhur dhe shërbejini kur të jenë ftohur.

Këshilla e shefit

ü Për lehtësi mund të përdorni format e muffins.

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128