Supë me brokoli dhe mish pule

2 Prill 2024, 07:24 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Supë me brokoli dhe mish pule

Përbërësit

1 qepë të thatë

1 gjoks pule

1 lule brokoli

1 karotë

1 lulelakër të vogël

50 gr gjalpë

2 lugë vaj ulliri

100 ml pana

Kripë

Piper të zi

Përgatitja

Fillimisht vendosim mishin e pulës të ziejë. Pasi ka zierë e bëjmë fije-fije.
Qepën e presim në kubikë dhe e skuqim në një tenxhere të thellë me gjalpin dhe vajin e ullirit.
Shtojmë brokolin që e kemi ndarë në copëza të vogla si dhe karotën e grirë në rende. I skuqim bashkë dhe shtojmë ujë që të ziejnë.
Ndërkohë ziejmë dhe lulelakrën dhe pasi është zbutur e bëjmë pure me mikser.
Ia shtojmë supës bashkë me mishin e pulës. Shtojmë erëzat, kripën dhe panën.

 

Po ndodh...