Irina Shayk: Unë mund të jem një nënë që punon shumë dhe të shfaqem me stil dhe elegante

23 Maj 2023, 19:52 / SHOWBIZ ALFA PRESS

Irina Shayk: Unë mund të jem një nënë që punon

Është Festivali i Filmit në Kanë, dhe megjithëse jugu i Francës i ftohtë, moti nuk e ka shuar entuziazmin e Irina Shayk për t’u rikthyer më së miri.

Duke u ngjitur në tapetin e kuq të famshëm Croisette për herë të parë që nga viti 2018, supermodelja ka tërhequr vëmendjen me një sërë veshjesh ndryshe, duke iu shmangur kodit të veshjes tradicionale të ngjarjes.

“Ajo që pritet në Kanë janë fustanet e bukura dhe elegante, dhe doja të argëtohesha pak me këtë”, shpjegoi ajo përmes telefonit nga festivali.

Tapeti i parë i kuq i Shayk ishte për premierën e Martin Scorsese ‘Killers of the Flower Moon’, të cilën ajo e ndoqi me Riccardo Tisci, mikun e saj më të mirë dhe ish-drejtorin kryesor krijues të Burberry. E veshur me një fustan dramatik, Armani Privé në ngjyrë blu të kaltër me një fund të plotë tyli, ishte një pamje e zjarrtë por disi klasike.

Por ishte një histori ndryshe për premierën e ‘Firebrand’ të dielën mbrëma, kur Shayk zgjodhi një pamje të stilistit nigerian me bazë në Londër, Mowalola. Veshja e e Shayk përbëhej nga një fund lëkure me bel të ulët, i shoqëruar me një majë të stilit fashë, duke e lënë bustin plotësisht të zhveshur.

 “Ishte diçka shumë ndryshe, edhe për mua”, thotë modelja. “Është gjithmonë kënaqësi të vish në Kanë, por të kthehesha pas një pauze do të thoshte se mund të tërhiqesha, të shihja se çfarë bëra atëherë dhe të sillja diçka të re. Sepse dua të shoh një lloj tjetër mode në Kanë. Doja të kisha një qasje të ndryshme, moderne dhe të mendoja, ‘Çfarë dëshiron brezi i ri? Çfarë do të donte të vishte vajza ime gjashtëvjeçare kur të ishte 18 vjeç?’”

Irina Shayk ka lindur në një qytet të vogël rus pranë maleve Ural në vitin 1986, babai i saj një minator qymyrguri tatar dhe nëna e saj një mësuese ruse kopshti. Një modele që nga adoleshenca e saj, Shayk ka qenë pjesëmarrëse në Kanë që nga viti 2012, madje ka marrë pjesë tetë javë pas lindjes së vajzës së saj, të cilën e ndan me aktorin Bradley Cooper, në 2017.

“Gjatë 10 viteve të fundit, si moda ashtu edhe unë kemi evoluar,” tha ajo. “Kjo është një kohë e re me një vizion të ri dhe doja të shfrytëzoja momentin dhe veshjet e ndryshme për t’u argëtuar, për të qenë e lirë dhe për të shprehur një anë tjetër të personalitetit dhe krijimtarisë sime. Dikur nervozohesha në tapetin e kuq, por jo më. Ndihem më rehat në lëkurën time dhe doja që garderoba ime në Kanë të tregonte se mund të jem nënë – mund të jem një nënë që punon – dhe prapë të shfaqem, të jeme elegant dhe të shprehem.”

Ishte një ndjenjë që ajo dëshironte ta ndante me 21.9 milionë ndjekësit e saj në Instagram.

Me një sy të vendosur në pistat gjatë sfilatave të modës, Shayk thotë se ajo shpenzon shumë kohë duke caktuar pjesët që mund t’i pëlqejë të veshë në eventet e ardhshme. Kjo listë e ngushtë ka të ngjarë të jetë e dobishme përpara Kanës, me modelen që vendosi të marrë pjesë në festivalin e këtij viti vetëm dy javë para fillimit të tij.

Për Shayk, gatishmëria për tapetin e kuq fillon shumë kohë përpara se ajo të zgjedhë rrobat ose grimin e saj. Modelja është një adhuruese e Pilates dhe stërvitet çdo ditë tjetër kur është në shtëpi në Nju Jork.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128