Fanella e Michael Jordan nga NBA Finals del në ankand për më shumë se 5 milionë dollarë

10 Gusht 2022, 17:12 / SPORT ALFA PRESS

Fanella e Michael Jordan nga NBA Finals del në ankand për më

Një fanellë e veshur nga ylli i basketbollit Michael Jordan gjatë një prej sezoneve më të famshme në karrierën e tij në NBA pritet të arrijë deri në 5 milionë dollarë në ankand.

Jordan veshi fanellën e Chicago Bulls në ndeshjen 1 të finaleve të NBA-së 1998, dhe kjo do të jetë një nga vetëm dy fanellat e tij të veshura në një ndeshje finale që do të shfaqet ndonjëherë në ankand, sipas Sotheby's.

Shtëpia e ankandeve e cilëson atë si "një nga artikujt më të rëndësishëm në karrierën e Michael Jordan".

"Sezoni 1997-1998 është ndoshta një nga më të popullarizuarit në mesin e tifozëve të Jordanisë, pasi Michael po arrinte kulmin e aftësive të tij ndërsa njëkohësisht po ndiqte atë që ai e kuptonte se do të ishte shansi i tij i fundit në një kampionat NBA me Chicago Bulls," tha Brahm Wachter. , kreu i Sotheby's i veshjeve të rrugës dhe koleksioneve moderne, në një deklaratë për shtyp të mërkurën.

"Vetë sezoni është 'opusi i tij magnum' si atlet dhe një testament për të si kampion dhe konkurrent. Fanellat e finaleve nga Jordania janë jashtëzakonisht të pakta dhe finalet e 1997-1998 janë ndoshta më të lakmuara nga të gjitha," ai. shtuar.

Një vlerësim prej 3-5 milionë dollarësh është më i larti ndonjëherë për një fanellë të Jordanisë, apo ndonjë pjesë të kujtimeve të Jordanisë, tha shtëpia e ankandit.

Sezoni 1997-1998 njihet si "Vallëzimi i fundit" dhe ishte subjekt i një serie dokumentaresh ESPN/Netflix 2020 me të njëjtin emër.

Më 3 qershor 1998, Jordan e veshi fanellën për një ndeshje kundër Utah Jazz, duke shënuar 33 pikë në 45 minuta në humbjen e Bulls.

Bulls vazhduan të fitonin kampionatin pavarësisht ndarjeve të mëdha të brendshme që kishin ndikuar në sezonin e tyre, me Jordanin që fitoi unazën e tij të gjashtë të fituesve të NBA.

Ofertimi do të jetë i hapur nga data 6 shtator deri më 14 shtator.

Në tetor 2021, një palë atlete Nike Air Ships të veshura nga Jordan u shitën për një rekord prej 1.47 milionë dollarësh në ankand.

Ylli i basketbollit veshi atlete bardh e kuq gjatë ndeshjes së tij të pestë në NBA në sezonin e tij fillestar me Chicago Bulls më 1 nëntor 1984.

Këpucët vendosën një rekord botëror për çmimin më të lartë të arritur për një palë atlete në ankand, sipas Sotheby's. Ata u bënë gjithashtu palët e para të atleteve që u shitën për më shumë se 1 milion dollarë në ankand.

Ankandi i fanellave vjen pas shitjes së Sotheby's të fanellës së legjendës së futbollit argjentinas Diego Maradona nga çerekfinalja e Kupës së Botës 1986 kundër Anglisë.

Fanella blu iu shit një blerësi anonim për 7,142,500 £ (9,284,536 dollarë), tha Sotheby's, duke thyer rekordin për një artikull me kujtime sportive.

Po ndodh...