Grupi i “ferrit”! Ja yjet me të cilët do të përballet kombëtarja shqiptare në Gjermani

2 Prill 2024, 15:46 / SPORT ALFA PRESS

Grupi i “ferrit”! Ja yjet me të cilët do të

Shqipëria do të luajë tri ndeshje në finalet e Europianit, teksa do të përballet me Italinë, Kroacinë dhe Spanjën. Duke nisur nga situata aktuale, pavarësisht se mund të ndryshojnë shumë gjëra, le të shohim si vijnë këto kombëtare në Gjermani.

ITALIA 

Një mbrojtje me katër apo me tre, kjo është dilema e Spaletti-t që me shumë mundësi do të zgjedhë një 3-4-2-1.

Në portë Donaruma i PSG-së, me treshen e mbrojtjes që rreshtohet: Di Lorenco (Napoli), Buongiorno (Torino), Bastoni (Inter). Në mesfushë janë: Nga e djathta Darmian (Inter), në qendër Barella (Inter) dhe Jorginho (Arsenal) dhe në të majtë Dimarco (Inter).

Përpara tyre Chiesa (Juventus), Pelegrini (Roma) dhe Retegui (Xhenoa). Sigurisht që alternativat nuk mungojnë duke përmendur lojtarë si: Scalvini, Mancini, Cambiaso, Cristante, Locateli, Fratezi, e përpara Politano, Zaccagni, El Sharawi, Raspadori, Immobile dhe Scamaca. Një mungesë është Domeniko Berardi.

 SPANJA

Kombëtarja spanjolle barazoi me Brazilin dhe humbi me Kolumbinë. Patjetër që ka shumë alternativa dhe prandaj ekipi i De La Fuentes mund të luajë me një modul 4-3- 3. Në portë: Simon (A.Bilbao). Në mbrojtje: Carvahal (R.Mardid), Le Normand (R.Sociedad), Laporte (Al-Nasr), Grimaldo (B.Leverkusen).

Përpara tyre janë: Rodri (Man.Siti) dhe Fabian Ruis (PSG), në krah: Yamal (Barcelona) dhe Williams (A.Bilbao). Dani Olmo (Lajpcig) si numër 10 dhe Alvaro Moratta (A.Madrid). Konkurrenca është e lartë, pasi Raja i Arsenalit mund të jetë numri një në portë e padyshim futbollistë si: Kukurela, Vivian, Navas, Gaja, Lorente, Merino, Zubimendi dhe Moreno, Xhoselu e Pedri.

KROACIA

Barazim me Tunizinë dhe fitore me Egjiptin. Ky ishte bilanci i Kroacisë në miqësore. Por si mund të luajnë rivalët tonë në Europian. Në portë: Livakoviç (Fenerbahçe).

Në mbrojtje: Juranoviç (U.Berlin), Sutalo (Ajaks), Guardiol (Man.Siti) dhe nga e majta Soza (Ajaks). Mesfusha do të përbëhet nga: Kovaçiç (Man.Siti), Brozoviç (Al-Nasr), Modriç (R.Madrid). Treshja përpara: Pasaliç (Atalanta), Petkoviç (D.Zagreb) dhe Kramariç (Hofenhaim

 

ide