Kampionati Botëror/ Notarja amerikane humb ndjenjat gjatë sfidës dhe fundoset

23 Qershor 2022, 10:07 / SPORT ALFA PRESS

Kampionati Botëror/ Notarja amerikane humb ndjenjat gjatë sfidës

Notarja artistike amerikane Anita Alvarez u shpëtua nga fundi i pishinës nga trajneri i saj pasi i ra të fikët në Kampionatin Botëror të Aquatics.

25-vjeçarja nuk po merrte frymë dhe ishte fundosur pasi kishte përfunduar rutinën e saj në finalen e lirë solo në Budapest.

Trajneri i saj, Andrea Fuentes, e tërhoqi Alvarezin në sipërfaqe përpara se të hiqej me barelë.

Ekipi amerikan i notit më vonë lëshoi ​​një deklaratë nga Fuentes duke thënë se Alvarez "ndihet mirë tani".

Alvarez më parë i ra të fikët pas një rutine gjatë një ndeshjeje kualifikuese olimpike në Barcelonë vitin e kaluar, me Fuentes që gjithashtu e shpëtoi atë në atë rast.

Për incidentin më të fundit, Fuentes tha: "Anita është në rregull - mjekët kontrolluan të gjitha elementet jetësore dhe gjithçka është normale - rrahjet e saj të zemrës, oksigjeni, nivelet e sheqerit, presioni i gjakut, etj... gjithçka është në rregull.

"Ne ndonjëherë harrojmë se kjo ndodh në sporte të tjera me qëndrueshmëri të lartë [si] maratonë, çiklizëm, cross country. Të gjithë kemi parë imazhe ku disa atletë nuk arrijnë në vijën e finishit dhe të tjerë i ndihmojnë ata të arrijnë atje.

“Sporti ynë nuk është i ndryshëm nga të tjerët, vetëm në një pishinë, ne i kalojmë kufijtë dhe ndonjëherë i gjejmë.

"Anita ndihet mirë tani dhe mjekët thonë se është mirë. Nesër do të pushojë gjithë ditën dhe do të vendosë me mjekun nëse mund të notojë në finalet e ekipit të lirë apo jo."

Gazeta spanjolle Marca raportoi se fituesja e katër medaljeve olimpike, Fuentes, tha se ajo ishte hedhur brenda "sepse shpëtimtarët nuk po e bënin atë".

Dhe duke folur për radion spanjolle, ajo tha: "U ndjeva si një orë e tërë. Thashë se gjërat nuk ishin në rregull, u bërtita rojeve të plazhit të futeshin në ujë, por ata nuk e kuptuan atë që thashë ose nuk e bënë" t kuptoj.

"Ajo nuk merrte frymë. Unë shkova sa më shpejt që munda, sikur të ishte një finale olimpike."

Alvarez shënoi 87.6333 pikë për rutinën e saj, duke përfunduar e shtata në finale.

Po ndodh...