Kupa e Botës 2022: Turneu do të nisë më herët seç ishte parashikuar

10 Gusht 2022, 16:38 / SPORT ALFA PRESS

Kupa e Botës 2022: Turneu do të nisë më herët

Kupa e Botës do të fillojë një ditë më herët se sa ishte planifikuar të dielën, më 20 nëntor, me Katarin që do të përballet me Ekuadorin.

Hapja e Grupit A do të luhej më 21 nëntor në orën 16:00, si ndeshja e tretë e kompeticionit.

Ndeshja hapëse e turneut do të ishte Senegal kundër Holandës në orën 10:00, më herët të hënën.

Megjithatë, krahu administrativ i organit qeverisës botëror FIFA ka paraqitur një propozim për të lëvizur lojën e Katarit.

Ai pasoi diskutimet me Katarin dhe kundërshtarët e tyre Ekuadorin, pas marrjes së një kërkese nga konfederata e Amerikës së Jugut Conmebol.

Përputhet me traditën e përfshirjes së mikpritësve ose të mbajtësve në ndeshjen hapëse.

Vendimi përfundimtar do të merret nga byroja e këshillit të FIFA-s, i cili përbëhet nga gjashtë presidentët e konfederatës, plus presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

Nëse miratohet siç pritej, nuk do të ndryshonte datat e lëshimit për lojtarët dhe Senegali kundër Holandës do të kalonte në orën 16:00 të së hënës, duke qenë se do të luheshin vetëm tre ndeshje në vend të katër ndeshjeve aktuale.

Ndeshja e Grupit B të Anglisë me Iranin, e cila luhet në orën 13:00 të datës 21 nëntor, do të ishte e paprekur, ashtu si edhe ndeshja hapëse e Uellsit kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës në orën 21:00 të së njëjtës datë.

Po ndodh...