Milionat që kërkon Kylian Mbappe, nëse largohet nga Paris SG…

8 Shkurt 2024, 15:27 / SPORT ALFA PRESS

Milionat që kërkon Kylian Mbappe, nëse largohet nga Paris
Pasiguria që mbizotëron ditët e fundit në lidhje me vendimin përfundimtar të Kylian Mbappe ka krijuar një lloj “déjà vu” me atë që do të ndodhë në 2022, edhe pse me ndryshimin kryesor se në Francë po priren drejt një largimi në fund të sezonit për sulmuesin nga PSG.

Siç ka mësuar AS, shifrat që kërkon kapiteni i skuadrës franceze, nëse konfirmohet largimi i tij nga Parisi, janë më të ulëta se ato që merr aktualisht në kryeqytetin francez, por gjithsesi janë miliona.

Sulmuesi kërkon të marrë një pagë prej 50 milionë euro bruto, 25 neto, me një bonus transferimi prej 120 milionë eurosh, të cilit duhet t'i shtohen bonuseve dhe shpërblimeve të ndryshme, të fokusuara kryesisht në të drejtat e imazhit, një pikë kyçe në rinovimin e vitit 2022.

Faza embrionale, klubet që duan ta nënshkruajnë duhet të marrin një shifër që i afrohet këtyre pretendimeve, edhe pse disa skaje mund të pakësohen gjithmonë.

Paga e mbajtur aktualisht nga Mbappé, pas rinovimit në maj 2022, përfshin 72 milionë euro bruto, një bonus prej 130 milionë euro për nënshkrimin e rinovimit dhe shtimin e bonuseve për çdo vit që ai qëndron në Paris: 70 milionë euro viti i parë, tashmë i hyrë, 80 i dyti, i falur nga marrëveshja e rënë dakord me Al Khelaïfi në gusht dhe, më në fund, 90 nëse ai ekzekutonte klauzolën e rinovimit të njëanshëm deri në vitin 2025, u hodh pas letrës që ai dërgoi në selinë e PSG-së në qershor 2023.

Ish-lojtari i Monakos ka një 'marrëveshje zotërinjsh' me Al Khelaïfi, me anë të së cilës ai merr përsipër të informojë presidentin nga Katari para kujtdo për të ardhmen e tij. PSG, pavarësisht asaj që raportohet nga “Le Parisien”, qëndron në heshtje dhe pret një njoftim, më shpejt se sa vonë, jo në maj, si dy vite më parë, nga golashënuesi më i mirë në historinë e klubit.

Ajo që është e qartë është se parizienët janë skuadra e vetme që mund të përmirësojë financiarisht pretendimet e Mbappe-s, por nuk do të negociojnë, sipas burimeve të konsultuara, mbi atë që ishte rënë dakord në maj të dy viteve më parë, pra do të merrnin një pagë që do të ishte rreth 72 milionë euro.

Po ndodh...