Rodri, hajmalia e Spanjës në gjysmëfinale

8 Korrik 2024, 23:57 / SPORT ALFA PRESS

Rodri, hajmalia e Spanjës në gjysmëfinale
Rodri është pa diskutim lojtari që dikton ritmin e lojës së kombëtares spanjolle. Edhe pse i ngarkuar nga një sezon rraskapitës ai është gati dhe për dy finalet, ndeshjen kundër Spanjës dhe finalen e mundshme të Berlinit.

Kundër Francës nesër në mbrëmje në Berlin, ai do të luajë ndeshjen e tij të 63-të këtë sezon. Një numër thuajse i “çmendur”, siç denoncoi Karvahal në konferencën për shtyp para ndeshjes kundër Gjermanisë në Shtutgart. I veshur me fanellën e Sitit, Rodri ka luajtur 34 ndeshje në Premier Ligë, 8 ndeshje në Ligën e Kampionëve, katër në Kupën FA, dy në Botërorin e Klubeve, plus të tjerat.

Gjithsej 4327 minuta, të cilave duhet t’u shtojmë edhe 994 minutat që ka luajtur këtë sezon në 12 ndeshjet që ka luajtur me Kombëtaren. Në përmbledhje, 62 ndeshje dhe 5321 minuta. Rodrigo jo vetëm luan, por edhe fito