Vendimi zyrtar i UEFA/ A do të marrë pjesë Rusia në EURO 2024?

20 Shtator 2022, 18:03 / SPORT ALFA PRESS

Vendimi zyrtar i UEFA/ A do të marrë pjesë Rusia në EURO

Rusia është sanksionuar nga FIFA dhe UEFA në kuadër të Kupës së Botës 2022 dhe Ligës së Kombeve 2022-2023 pas pushtimit të Ukrainës, ky shtet nuk do të luajë kualifikueset dhe rrjedhimisht turneun.

Ky lajm është konfirmuar teksa shorti për eliminatoret e Euro 2024 do të hidhet më 9 tetor në Frankfurt të Gjermanisë, menjëherë pas rezultateve të fundit në Ligën e Kombeve, një vend tashmë është jashtë garës për kompeticionin që zhvillohet në gjermani.

Sanksioni që prek Rusinë do të mbahet deri në njoftimin e mëtejshëm, prandaj për kohëzgjatjen e luftës, nëse UEFA nuk ndryshon qëndrimin e saj. “Kombëtarja ruse nuk do të marrë pjesë në shortin për fazën kualifikuese të EURO 2024.

Arsyeja për këtë është vendimi i shkurtit nga UEFA për të pezulluar pjesëmarrjen e ekipeve dhe klubeve ruse në kompeticionet nën kujdesin e organizatë ", thuhet në një njoftim për shtyp nga Federata Ruse.

 

Po ndodh...