‘Washington Post’ jehonë aksidenti me 8 viktima në Këlcyrë: Shqipëria do marrë edhe mijëra refugjatë!

2 Prill 2024, 09:52 / AKTUALITET ALFA PRESS

‘Washington Post’ jehonë aksidenti me 8 viktima në

Aksidenti me tetë viktima në Shqipëri ka gjetur jehonë edhe në mediat e rëndësishme ndërkombëtare. Gazeta e njohur amerikane ‘Washington Post’ shkruan se viktimat ishin emigrantë.

Ndërkohë gazeta thekson se Shqipëria pritet po ashtu të marrë mijëra refugjatë pas një marrëveshje me Italinë.

Shkrimi i plotë i Washington Post: 

TIRANË, Shqipëri — Një makinë është ka rënë në një lumë në Shqipërinë juglindore, duke vrarë të tetë personat në bord, përfshirë shtatë emigrantë të dyshuar dhe një shofer lokal, tha policia shqiptare të martën.

Drejtuesi i mjetit ka humbur kontrollin dhe ka rënë në lumin Vjosa rreth 240 kilometra (150 milje) në juglindje të kryeqytetit, Tiranë, rreth orës 4 të mëngjesit të së martës, sipas një njoftimi të policisë.

Shtatë nga viktimat dyshohej se ishin "nga vendet e treta", thuhej në njoftim, duke përdorur një përshkrim që policia përdor shpesh për t'iu referuar emigrantëve.

Shqipëria nuk është një rrugë primare për emigrantët, por grupe të vogla nga vendet arabe apo Azia e përdorin atë për të arritur në Itali nga deti ose në vende të tjera fqinje përmes tokës.

Në vitin 2019, Shqipëria u bë vendi i parë jo-anëtar i BE-së që kishte oficerë të agjencisë kufitare të bllokut Frontex për të menaxhuar kufijtë e saj në jug dhe lindje, të cilët zakonisht  kalojnë emigrantët dhe për të luftuar krimin ndërkufitar.

Parlamenti i Shqipërisë miratoi në shkurt një marrëveshje që vendi të strehojë mijëra azilkërkues për Italinë.

 

Po ndodh...