Marrëveshje mes Rusisë dhe Ukrainës, shkëmbehen fëmijët e ndarë nga familjet pas nisjes së luftës

24 Prill 2024, 16:40 / BOTA ALFA PRESS

Marrëveshje mes Rusisë dhe Ukrainës, shkëmbehen
Rusia dhe Ukraina kanë rënë dakord të shkëmbejnë fëmijët që janë ndarë nga familjet e tyre në mes të armiqësive midis dy shteteve, njoftoi të mërkurën një zyrtar i lartë i përfshirë në negociata.

Bisedimet u zhvilluan me ndërmjetësimin e Katarit, tha për mediat komisionerja ruse për të drejtat e fëmijëve Maria Lvova-Belova. Sipas marrëveshjes, Moska do të marrë 19 fëmijë dhe do të dërgojë 29 në Ukrainë, tha ajo.

Duke folur me gazetarët në Doha, zyrtari tha se qeveria e Katarit po mbikëqyrte listat e fëmijëve të planifikuar për shkëmbimin e planifikuar. Bisedimet u mbajtën në kryeqytetin e kombit arab dhe rezultuan në negociatat e para personalisht të këtij lloji midis Moskës dhe Kievit, sipas Lvova-Belova.

Vitin e kaluar, Rusia u akuzua me zë të lartë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) se detyroi dëbimin dhe transferimin e të miturve në kontekstin e konfliktit në Ukrainë. Presidenti Vladimir Putin u emërua si i dyshuari i dytë në këtë rast.

Moska hodhi poshtë akuzat e ICC, duke thënë se ato ishin të motivuara politikisht dhe keqinterpretuan veprimet e Moskës. Në realitet, autoritetet ruse kishin evakuuar civilët për t’i mbrojtur ata nga dhuna, pretenduan zyrtarët.