“PD, s’bën lojëra me Kushtetutën"/ Basha: Të heqim imunitetin parlamentar për deputetët!

13 Prill 2024, 11:47 / POLITIKË ALFA PRESS

“PD, s’bën lojëra me Kushtetutën"/ Basha:
Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka bërë thirrje që të merret në trajtim kërkesa e partisë së tij për heqjen e imunitetit parlamentar për deputetet.

Në një konferencë për mediat ai tha se PD nuk e shkel kushtetutën.

“PD nuk bën lojëra me Kushtetutën, aq më tepër kur bëhet fjalë për abuzime me ligjin, apo të përfitojmë në kurriz të qytetarëve. Gjej rastin për kërkesën tonë, heqjen e imunitetit parlamentar një orë e më parë, që të procesohet në komisionet përkatëse dhe të sillet në Kuvend. Prej nëntorit ndodhet në parlamentin e Shqipërisë, që të gjithë deputetët të jenë të barabartë para ligjit. Rama po tenton të na bëjë pis.”, tha ai.

 

Po ndodh...