Shorti i Nations League, Shqipëria njeh kundërshtarët

8 Shkurt 2024, 18:08 / SPORT ALFA PRESS

Shorti i Nations League, Shqipëria njeh kundërshtarët

Me objektivin e vetëm suksesin dhe ngjitjen sa më lart të jetë e mundur, Shqipëria mëson rivalët në Paris në orën 18:00, për edicionin e ri të UEFA Nations League 2024-2025. Kuqezinjtë janë të pozicionuar në Ligën B, në vazon e 3-të, ashtu sikur edhe Sllovenia, Irlanda dhe Mali i Zi.

Natyrisht, frika më e madhe është te vazo e parë, e cila rezervon kundërshtarë mjaft të vështirë. Njëra prej Austrisë, Ccekië, Anglisë ose Uellsit do të përballet me ekipin e Sylvinhos.

Kundërshtarë të pranueshëm në vazon e dytë, teksa gjenden: Finlanda, Ukraina, Islanda dhe Norvegjia. Në vazon e katërt do “peshkojmë” njëren nga Gjeorgjia, Greqia, Turqia dhe Kazakistani. Ndeshja e parë është programuar me 5-7 shtator, ndërsa e gjashtë është 17-19 nëntor.

Ky sezon i Nations League vjen me risi. Deri më tani në turneun final shkonin vetëm fituesit e grupeve të ligës A dhe nga ky sezon do të mbahet faza me eliminim direkt, në të cilën shkojnë dy skuadrat e para nga secili grup.

Nations League shihet si një mundësi e mirë për shumë Kombëtare për të treguar veten dhe për të njohur rritje si Përfaqësuese në nivel ndërkombëtar. Synimi i Shqipërisë është fitimi i Ligës, për të kaluar më pas në Ligën A.

Liga B:

Vazo 1: Austri, Çeki, Angli, Uells

Vazo 2: Finlandë, Ukrainë, Islandë, Norvegji

Vazo 3: Sllovenia, Republika e Irlandës, Shqipëria, Mali i Zi

Vazo 4: Gjeorgjia, Greqia, Turqia, Kazakistani

 

Po ndodh...