Po transportonte misër për në Iran, rebelët Houthi godasin anijen amerikane në Detin e Kuq

13 Shkurt 2024, 09:21 / BOTA ALFA PRESS

Po transportonte misër për në Iran, rebelët Houthi godasin

Rebelët Houthi kanë sulmuar një anije mallrash në Detin e Kuq.

Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM) ka deklaruar se anija ishte nisur drejt portit të Iranit, dhe s epo transportonte misër.

Anija u godit nga dy raketa, por ka pasur vetëm dëme të vogla dhe pjesëtarët e ekuipazhit nuk kanë pasur probleme.

Houthit janë një grup i lidhur me Iranin me bazë në Jemen, të cilët thonë se sulmet e tyre ndaj anijeve në Detin e Kuq janë një përgjigje ndaj luftës së Izraelit në Gaza.

 

Po ndodh...