Gazetarja tregon investigimin: Ja shqiptari që trafikon drogë nga Ekuadori

2023-03-20 22:17:57 / AKTUALITET ALFA PRESS

Gazetarja tregon investigimin: Ja shqiptari që trafikon drogë nga

Gazetarja Dorjana Bezat zbulon ekskluzivisht për “Top Story” emrin e një shqiptari, që është kryefjalë e mediave kolumbiane për trafikimin e lëndëve narkotike.

Në bashkëpunim me një kolege nga Kolumbia, Bezat thotë se ka kryer një investigim për shqiptarët që kryejnë trafikim të kokainës në Kolumbi.

Bezat raporton se Dritan Gjika, që në Shqipëri njihet si biznesmen, në Kokainë është një trafikant i madh kokaine. Ai ka në pronësi 13 kompani, një prej të cilave Agricomtrade.

“Hetimi lidhet pikërisht me Agricomtrade, që është dhe furnizuesja kryesore e Alba Exotic në vendin tonë. Janë 151 transporte të bananeve nga Ekuadori drejt Europës, në gjashtë prej tyre mund të thuhet me siguri që ka pasur kokainë.

Dritan Gjika që është kryefjalë e medias në Ekuador, në Shqipëri nuk ka asnjë rekord të veprimtarive kriminale. Nga Shqipëria është larguar në janar të këtij viti drejt Turqi, pasi aloi festat e fundvitit në vend”.

Happening now...