Polenta me pulë

2023-03-20 07:29:53 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Polenta me pulë

Polenta me pulë, e lehtë dhe e shijshme.

Përbërësit:

1 lugë gjalpë

2 gjethe dafine

Piper i zi kokërr

Piper i kuq pluhur

Lëngu i 1 limoni

Për polentën:

1 filxhan polentë

3 filxhanë lëng mishi

1 filxhan qumësht

100 gr djathë parmixhano

2 lgj gjalpë

Përgatitja:

Vendosim një tenxhere me ujë në zjarr. Shtojmë kripë, piper të zi, piper të kuq, gjethet e dafinës dhe 1 lugë gjalpë. E lemë ujin të ziejë dhe sapo të nisë të vlojë fikim sobën dhe shtojmë aty mëllenjën e pastruar, të cilën e lemë të marinohet në ujin e vluar për 3-4 orë.

Then, preheat the stove oven to maximum temperature. While the oven is heating, brush the thrush with butter and place it in a pan, sprinkling it well with its juice. We put it to bake in the oven for about 18-20 minutes.

Meanwhile, prepare the polenta. Pour polenta and hot broth into a pot. Stir it constantly and as soon as the liquid boils, add the hot milk, salt and grated cheese. We leave it for 5 minutes on medium heat and at the end add the melted butter. We serve the polenta immediately warm with the thrush sprinkled with a little lemon juice.

Happening now...

ideas

services

  • POLICE129
  • STREET POLICE126
  • AMBULANCE112
  • FIREFIGHTER128