Sallatë me makarona

23 Prill 2024, 07:34 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Sallatë me makarona

Sallatë me makarona

Përbërësit:

1 domate

1 kastravec

1 qepë

1 spec i juq

1 spec jeshil

2 thelpinj hudhër

1 limon

1 lgj salcë e koncentruar

2 lgj salcë domate

1 lgj uthull balsamike

Majdanoz

Koper

Nenexhik

Piper i zi

Piper i kuq

Kripë, kerri

1 lgj gjalpë

1 lgj vaj luledielli

500 gr makarona me forma

Përgatitja:

Ziejmë makaronat në ujë të bollshëm me kripë. Ndërkohë presim perimet në kubikë. Skuqim qepën në yndyrë, shtojmë thelpinjtë e hudhrës, salcat dhe erëzat që të rregullojmë shijen. Shtojmë limonin dhe uthullën balsamike. E bashkojmë me makaronat e kulluara duke e trazuar mirë. Më pas shtojmë domaten, specat në kubikë, bimët aromatike dhe e kalojmë në një tas sallate duke e spërkatur me pak vaj hudhre.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128