Supë me bizele

1 Tetor 2023, 08:09 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Supë me bizele

Supë me bizele, pak kalori dhe zero kolesterol!

Përbërësit

500 gram bizele

750 ml lëng pule

120 ml ajkë qumështi

250 gram gjoks pule

60 gram gjalpë

1 qepë

Kripë dhe piper.

Udhëzimet

Në një tenxhere me gjalpë skuqni qepën. Shtoni bizelet, lëngun e pulës dhe i lini të ziejnë për 15 minuta. Prisni të ftohen pak dhe me një blender dore i bëni pure.

Tani shtoni nenexhikun, ajkën e qumështit, kripën dhe piperin. I trazoni mirë.

Ndërkohë skuqni gjoksin e pulës me pak gjalpë në një tigan dhe nga fundi shtoni edhe 1 fetë buke, të prerë në kubikë.

Shërbejeni supën duke i shtuar sipër 1 gjethe nenexhik dhe bukëzat e thekura.

Ju bëftë mirë!