Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat marramendëse dhe rolet ku ata u bënë të njohur

11 Dhjetor 2023, 15:03 / SHOWBIZ ALFA PRESS

Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat
Kur flasim për aktorët më të pasur në planet, shumica e emrave që do të jenë në listë janë yjet më të mirë të Hollivudit. Të gjithë e dimë se Hollywood është industria më e madhe e filmit në botë dhe emrat e mëdhenj të industrisë fitojnë shuma të mëdha.

Por sa kushton ndonjë nga aktorët më të paguar të Hollivudit fitoni për një film?

Njihuni me 10 prej tyre. Listën e kryeson Jami Gertz me 3 miliard e deri tek 450 milionë dollarë në vendin e 10 Kevin Hart.

Këtu, ne kemi renditur aktorët më të pasur në botë dhe pasurinë e tyre neto.

1. Jami Gertz: 3 miliardë dollarë

Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat
Emri i parë në listën tonë të aktorëve më të pasur në botë me një pasuri neto mbi 2 miliardë dollarë është Jami Gertz.

Epo, Jami Beth Gertz është një aktore amerikane e lindur më 28 tetor 1965. Aktorja amerikane është e njohur për rolin e saj në filma si The Lost Boys, Crossroads, Quicksilver dhe Less than Zero.

Jami Gertz lindi në Çikago, Illinois dhe u diplomua në shkollën e mesme Maine East. Në fazat e mëvonshme të jetës së saj, Gertz studioi dramën në New York University.

Aktorja amerikane u zbulua nga Norman Lear në një kërkim talentesh mbarëkombëtare. Ajo filloi karrierën e saj si një aktore fëmijë dhe u shfaq në një episod të Diff'erent Strokes.

Xhemi mori rolin e saj të parë në filmin “Në rrugën e duhur në fillim të viteve 80. Ky ishte fillimi i karrierës së saj të aktrimit, pasi ajo luajti gjithashtu në seriale televizive si Dreams, Family Ties, The Facts of Life dhe Sibs.

Gertz luajti gjithashtu në filmin horror të komedisë së zezë mbinatyrore amerikane të vitit 1987, The Lost Boys. I Want You Back është filmi i fundit ku Jami Gertz luajti dhe Difficult People ishte seriali i fundit televiziv në të cilin ajo u shfaq.

Jami Gertz është një pjesë-pronar i ekipit të NBA Atlanta Hawks. Burri i saj Tony Ressler është një miliard amerikan që është pronari i shumicës së Atlanta Hawks.

2. Brock Pierce: 2 miliardë dollarë

Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat
Brock Pierce është një ish-aktor fëmijë që luajti në filmat e Disney-t D2: The Mighty Duck, First Kid dhe The Mighty Ducks.

Ish-aktori fëmijë amerikan është një nga aktorët më të pasur në botë. Pasuria neto e Pierce aktualisht është mbi 1.8 miliardë dollarë.

Brock u tërhoq nga aktrimi në një moshë shumë të re për të ndjekur një karrierë tjetër. Në moshën 16-vjeçare, Pierce u tërhoq nga aktrimi dhe u bë një partner i vogël me Marc Collins-Rector dhe Chad Schackley.

Treshja themeloi Rrjetin e Argëtimit Dixhital (DEN), i cili mblodhi miliona dollarë në kapital sipërmarrës.

Në vitin 2018, Brock Pierce u emërua në top 20 njerëzit më të pasur në kripto sipas Forbes.

3. Tyler Perry: 1 miliard dollarë

Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat
Tjetri në listën tonë të aktorëve më të pasur në botë është Tyler Perry.

Tyler është një nga aktorët më të mirë të Amerikës. Ai është gjithashtu një sipërmarrës, filantrop, kantautor dhe autor.

Tyler është një nga aktorët me ngjyrë që mund të luajë disa personazhe në ekran. Ai krijoi dhe interpretoi personazhin Medea.

4. Jerry Seinfeld: 950 milionë dollarë

Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat
Jerome Allen Seinfeld është një komedian stand-up, shkrimtar, aktor dhe producent. Aktori amerikan ka lindur në vitin 1954 dhe është më i njohur për interpretimin e një versioni gjysmë të trilluar të tij në serialin "Seinfeld".

Jerry është një nga aktorët më të pasur në botë me një pasuri neto prej 950 milionë dollarësh. Seinfeld mori pjesë në Queens College. Pasi u diplomua nga kolegji në 1976, Jerry vendosi të provonte komedinë stand-up.

5. Dwayne Johnson: 800 milionë dollarë

Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat
Dwayne Johnson nuk është vetëm një nga aktorët më të pasur, ai është një nga ata njerëzit më të famshëm në botë. Ish-mundësi profesionist ka lindur në vitin 1972 në Hayward, Kaliforni.

Babai i tij Rocky Johnson ishte gjithashtu një mundës profesionist i cili ishte i njohur në vitet 1980. Në vitin 1996, Rock filloi karrierën e tij profesionale në mundje, duke ndjekur hapat e babait të tij.

Dwayne Johnson u shfaq për herë të parë në filmin Beyond the Mat në vitin 1999. Aktori amerikan mori rolin e tij të parë në Hollywood kur luajti në filmin The Mummy Returns.

Ai u shfaq si aktor në Longshot më vonë atë vit. Roli i tij i parë kryesor në Hollywood ishte kur luajti personazhin Mathayus në The Scorpion King.

Pas kësaj, Dwayne Johnson luajti në disa filma blockbuster. Ai luajti superheroin e DC Black Adam dhe shprehu personazhin, Krypto në DC League of Super-kafshë.
6. Shah Rukh Khan: 715 milionë dollarë

Shah Rukh Khan është një nga aktorët më të mëdhenj të Bollywood-it dhe më i pasuri ndër të gjithë aktorët indianë. Ylli i Bollywood-it është gjithashtu një producent filmash dhe personalitet televiziv.

Superylli i vlerësuar me çmime ka luajtur në mbi 80 filma dhe shfaqje televizive Hindi gjatë gjithë karrierës së tij të aktrimit. Khan ka fituar 14 çmime Filmfare dhe gjithashtu i është dhënë Padma Shri nga qeveria indiane.

Ai gjithashtu mori Odres des Arts et des Lettres dhe Legjioni i Nderit të dhënë nga qeveria e Francës.

7. Tom Cruise: 600 milionë dollarë

Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat

Tom Cruise është një nga aktorët që performojnë marifetet e tyre në ekran. Aktori dhe producenti amerikan është një nga aktorët më të pasur dhe më të paguar në botë.

Si producent, Tom Cruise ka prodhuar disa filma të Hollivudit. Në vitin 1996, ai ishte producent i filmit të parë Mission Impossible. Filmi i ardhshëm Mission Impossible do të shfaqet në vitin 2023.

Tom Cruise filloi karrierën e tij të aktrimit në vitet 1980. Aktori amerikan vendosi të ndiqte një karrierë në aktrim në moshën 18-vjeçare kur u transferua në Nju Jork.

Tom më vonë u transferua në Los Anxhelos për të provuar rolet televizive. Për fat të tij, ai nënshkroi me AAC-në dhe ky ishte fillimi i karrierës së tij të aktrimit. Ai luajti në dramën romantike të vitit 1981 "Dashuri e pafund".

Në vitin 1985, Tom Cruise luajti rolin kryesor mashkull në Legend. Një vit më vonë, Tom luajti toger Pete Mitchell në Top Gun.

8. George Clooney: 500 milionë dollarë

Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat
George Clooney është dy herë fitues i çmimit Oscar dhe katër herë fitues i çmimit Golden Globe. Ai është një aktor dhe regjisor amerikan i cili ka marrë vlerësime të shumta, duke përfshirë çmimin AFI Life Achievement Award.

Clooney filloi karrierën e tij në televizion në mesin e viteve 1990. Ai fitoi njohjen për rolin e tij si Dr Doug Ross në dramën mjekësore të NBC ER.

Aktori amerikan luajti rolin e Batman në filmin Batman & Robin të DC të vitit 1997. Në vitin 1999, George Clooney luajti në filmin Three Kings së bashku me Ice Cube dhe Mark Walberg.

9. Robert De Niro: 500 milionë dollarë

Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat
Aktori tjetër në listën tonë është legjendar Robert De Niro.

De Niro është një nga aktorët më të pasur në botë me një pasuri neto prej 500 milionë dollarësh. Aktori veteran e ka nisur karrierën e tij në aktrim që në moshë shumë të re.

De Niro ka punuar në disa shfaqje në Broadway përpara se të shfaqej në The Wedding Party të Brian De Palma. Ai gjithashtu luajti rolin e Don Vito Corleone në The Godfather II.

Robert De Niro është një fitues i çmimit Oscar dhe një nga aktorët më të mirë të Hollivudit në histori.

10. Kevin Hart: 450 milionë dollarë

Kush janë 10 aktorët më të pasur në botë, shifrat
Kevin Hart është një aktor dhe komedian i Hollivudit, një nga aktorët më të paguar në botë. Hart është i afërmi i Dwayne the Rock Johnson dhe ka luajtur në disa filma së bashku me ish-mundësin profesionist.

Ata të dy u shfaqën në Jumanji, dhe vazhdimi në 2019, Jumanji: Mirësevini në xhungël. Ata ishin gjithashtu bashkë-yje në Central Intelligence dhe DC's League of Super-Pats./Alfapress.al

Po ndodh...