Henry Ford dhe Elon Musk - rruga e errët drejt ekstremizmit

1 Janar 2023, 22:08 / MADE IN ALFA ALFA PRESS

Henry Ford dhe Elon Musk - rruga e errët drejt ekstremizmit

Elon Musk është në rrugën e tij për t'u bërë Henry Ford i ri.

Ky nuk është një kompliment.

Në vitet e tij të hershme të sipërmarrjes, Ford ishte një lloj revolucionar: një gjeni novator që ndryshoi mënyrën se si amerikanët udhëtojnë dhe jetojnë.

Ford praktikisht krijoi një linjë moderne prodhimi, uli kostot e prodhimit, rriti produktivitetin dhe bëri të mundur shitjen e makinave me çmime më të ulëta.

Modeli T i përballueshëm dhe i qëndrueshëm i Fordit, i prezantuar në vitin 1908, i bëri automobilat të aksesueshëm për një amerikan mesatar.

Si rezultat, Ford dominoi industrinë e automobilave; dhe në fillim të viteve 1920, më shumë se gjysma e makinave në rrugët e botës prodhoheshin nga Ford.

Duke ndjekur hapat e Fordit, Musk është bërë novatori kryesor i industrisë së automobilave të shekullit të 21-të.

Falë linjës së suksesshme të makinave elektrike të prodhuara nga kompania e tij Tesla, Musk ka sfiduar besimin e vjetër – që daton që nga Ford – se motori i benzinës është mbreti i padiskutueshëm i rrugës.

Fatkeqësisht, Elon Musk tani duket shumë i vendosur për të ndjekur hapat e Henry Ford më shumë seç duhet.

Pas suksesit spektakolar në fillim, Ford shumë shpejt u bë jashtëzakonisht i errët.

Pasojat e veprimeve të tij të urrejtjes vazhdojnë të helmojnë botën sot.

Pas grumbullimit të pasurisë së madhe dhe arritjes së famës globale, Ford lejoi fanatizmin dhe paranojën të dominonin jetën e tij.

Si një kundërshtar i vendosur i sindikatave, ai krijoi një rrjet spiunësh kompanish që monitoronin punonjësit e tij dhe përpiqeshin të kontrollonin jetën e tyre.

Ai bleu gjithashtu një gazetë të përditshme për të përhapur gënjeshtra dhe teori konspirative antisemite.

Kjo u pasua nga botimi i një sërë librash antisemitikë që kishin shumë ndikim midis nazistëve dhe fashistëve të tjerë evropianë midis Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore.

Ford u bë i preferuari i Adolf Hitlerit , i cili kishte një foto të prodhuesit të makinave në zyrën e tij.

“Unë e konsideroj Henry Fordin frymëzimin tim”, tha Hitleri për gazetën “Detroit News” në vitin 1931.

Henry Ford dhe Elon Musk - rruga e errët drejt ekstremizmit

Kompania Ford Motor filloi të dështojë me kalimin e kohës për shkak të sjelljes së urryer dhe të paparashikueshme të pronarit të saj; ajo u shpëtua vetëm pasi Ford u detyrua t'ia dorëzonte kontrollin nipit të tij.

Duket se Musk po ndjek të njëjtën rrugë që e çoi Fordin në humnerë. 

Hetuesit e Tesla-s të punësuar nga Musk dyshohet se kanë hakuar telefonin e një punonjësi dhe kanë monitoruar korrespondencën e tij, dhe si një kundërshtar i vendosur i sindikatave, Musk dyshohet se punësoi një firmë të marrëdhënieve me publikun për të monitoruar një punonjës ashtu si punëtorët e Teslës po përpiqeshin të krijonin një sindikatë.

Në fillim të këtij viti, SpaceX, një firmë tjetër e kontrolluar nga Musk, pushoi nga puna punonjësit të cilët i dërguan një letër duke i kërkuar SpaceX të dënonte tweetet e Musk, në të cilat ai tallte raportet se kompania kishte zgjidhur një padi për ngacmim seksual kundër tij. 

Pasi Musk bleu Twitter në tetor, ai sulmoi fuqinë punëtore të kompanisë – duke përfshirë shkarkimin e punonjësve që guxuan ta kritikonin atë.

Tani, ashtu si Ford, Musk po shkon edhe më tej, duke mundësuar urrejtjen e krahut të djathtë në një shkallë masive.

Pasi bleu platformën sociale, shtrirja e së cilës tejkalon atë të një gazete të përditshme të epokës së Henry Fordit, Musk e ktheu shpejt Twitter-in në lojën e tij personale, duke ndërmarrë një sërë hapash të dyshimtë për të promovuar një axhendë të krahut të djathtë. 

Ai zhbllokoi llogaritë në Twitter të Donald Trump dhe ekstremistëve të krahut të djathtë dhe anuloi politikën për dezinformimin në lidhje me Covid. 

Llogaritë e Cuannon tani janë kthyer gjithashtu në Twitter.

Musk gjithashtu përdori dosjet e brendshme të kompanisë për qëllimet e tij politike. 

Më herët në dhjetor, ai pezulloi llogaritë në Twitter të gazetarëve të portalit “The Intercept” si dhe të tjerëve që e kritikuan dhe më pas u bëri disa kërkesa gazetarëve për të hequr pezullimet në këmbim.

Ai gjithashtu pezulloi shkurtimisht llogarinë e gazetares së Washington Post, Taylor Lorenz , pasi ajo u përpoq të kontaktonte me të për një histori.

“Në vetëm pak javë, Elon Musk i ka treguar gjithë botës se menaxhimi i tij i Twitter është një fatkeqësi për të drejtën e informacionit”, tha Reporterët pa Kufi në një deklaratë pasi Musk pezulloi llogaritë e gazetarëve. 

Zyrtarët nga Bashkimi Evropian paralajmëruan gjithashtu se Twitter mund të përballet me sanksione për dështimin për të përmbushur standardet e BE-së për lirinë e shtypit.

Musk pranoi diktatorin rus Vladimir Putin dhe në tetor tregoi gatishmërinë e tij për t'u bërë zëdhënës de facto i Putinit në Perëndim, kur paraqiti kushte specifike pro-ruse për zgjidhjen e luftës në Ukrainë. 

Musk u fotografua në Kupën e Botës me atë që dukej të ishte dhëndri i Donald Trump, Jared Kushner .

Nëse stili i jetesës është diçka për t'u ndjekur, urrejtja që po mbjell tani Musk do të vazhdojë të përhapet shumë kohë pasi ai të jetë larguar. Një shekull pas publikimit të tij, referenca për librin e Fordit, Hebreu Ndërkombëtar mund të gjenden ende në faqet e internetit raciste, pro-naziste dhe antisemitike.

Ashtu si Ford, Musk po luan me zjarrin e krahut të djathtë pikërisht në momentin që kompania e tij e makinave është gati të rrethohet.

Ekspertët në këtë fushë parashikojnë se aksionet e Tesla në tregun e makinave elektrike do të bien nga 70 në 11 për qind deri në vitin 2025 për shkak të rritjes së konkurrencës nga prodhuesit kryesorë të makinave globale.

General Motors, Ford, Volkswagen dhe kompani të tjera të mëdha po përgatiten të hyjnë në tregun e makinave elektrike me një total prej 135 modelesh të reja dhe të fillojnë prodhimin në shkallë të gjerë gjatë dy deri në tre vitet e ardhshme.

Edhe kompania Ford Motor - e cila i mbijetoi Henry Fordit - planifikon të prodhojë dy milionë makina elektrike në vit deri në vitin 2026.

 

Po ndodh...

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128