Asteroidi afër Tokës surprizon me pamjen e tij, përbëhet nga një sipërfaqe si një gropë me topa plastikë

4 Gusht 2022, 18:50 / MISTERE ALFA PRESS

Asteroidi afër Tokës surprizon me pamjen e tij, përbëhet nga

Një asteroid afër Tokës i quajtur Bennu ka rezultuar të jetë plot surpriza -- më e fundit prej të cilave është fakti se ka një sipërfaqe të ngjashme me një gropë me topa plastikë, sipas shkencëtarëve të NASA-s.

Zbulimi i ri vjen pasi agjencia hapësinore mblodhi me sukses një mostër nga asteroidi në tetor 2020 .


Gjatë ngjarjes historike të mbledhjes, koka e marrjes së mostrave të anijes kozmike OSIRIS-REx u fundos 1.6 këmbë (0.5 metra) në sipërfaqen e asteroidit. Me sa duket, pjesa e jashtme e Bennu është bërë nga grimca të paketuara lirshëm që nuk janë të lidhura së bashku në mënyrë shumë të sigurt, bazuar në atë që ndodhi kur anija kozmike mblodhi një mostër. Nëse anija kozmike nuk do të kishte lëshuar shtytësin e saj për t'u larguar pas grumbullimit të shpejtë të pluhurit dhe gurëve, ajo mund të ishte zhytur menjëherë në asteroid.

"Deri në kohën që ne ndezëm shtytësit tanë për të lënë sipërfaqen, ne ishim ende duke u zhytur në asteroid," tha Ron Ballouz, një shkencëtar OSIRIS-REx me bazë në Laboratorin e Fizikës së Aplikuar Johns Hopkins në Laurel, Maryland, në një deklaratë. Ballouz është një bashkautor i një dy studimesh të korrikut të publikuara në revistat Science and Science Advances rreth zbulimit.

Bennu është një asteroid me grumbull rrënojash në formë si një majë rrotulluese, i përbërë nga shkëmbinj të lidhur së bashku nga graviteti. Është rreth një e treta e një milje (500 metra) e gjerë.

"Nëse Bennu do të ishte plotësisht i mbushur, kjo do të nënkuptonte pothuajse shkëmb të fortë, por ne gjetëm shumë hapësirë ​​boshe në sipërfaqe," tha bashkëautori i studimit Kevin Walsh, një anëtar i ekipit shkencor OSIRIS-REx nga Instituti Kërkimor Jugperëndimor në Boulder, Kolorado. , në një deklaratë.

Pra, çfarë mund të kishte ndodhur nëse shtytësit e anijes kozmike nuk do të ndezeshin menjëherë?

"Mund të jetë që OSIRIS-REx do të kishte hyrë më thellë brenda asteroidit, gjë që është edhe magjepsëse dhe e frikshme," tha bashkëautori i studimit Patrick Michel, një shkencëtar i OSIRIS-REx dhe drejtor i kërkimit në Qendrën Kombëtare de la Recherche Scientifique në Côte d. Observatori Azur në Nice, Francë.

Për fat të mirë, anija kozmike dhe mostra e saj e çmuar po kthehen në Tokë. Mostra Bennu pritet të zbarkojë në shtator 2023 .

 

Bennu i kundërshton pritshmëritë

Kur anija kozmike mbërriti në Bennu në dhjetor 2018, ekipi OSIRIS-Rex u befasua kur zbuloi se sipërfaqja e asteroidit ishte e mbuluar me gurë. Vëzhgimet e mëparshme i kishin përgatitur për një terren me rërë, si plazh.

Shkencëtarët gjithashtu panë grimca nga asteroidi që lëshoheshin në hapësirë.

"Pritjet tona për sipërfaqen e asteroidit ishin krejtësisht të gabuara," tha autori i studimit Dante Lauretta, hetuesi kryesor i OSIRIS-REx në Universitetin e Arizonës, Tucson, në një deklaratë.

Anija kozmike kapi imazhe të vendit ku mblodhi një mostër nga Bennu, gjë që e hutoi më tej ekipin. Megjithëse OSIRIS-REx goditi me shumë butësi asteroidin, ai nisi një sasi masive mbeturinash shkëmbore dhe la një krater 26 këmbë (8 metra) të gjerë.

"Ajo që pamë ishte një mur i madh mbeturinash që rrezaton nga vendi i mostrës," tha Lauretta, një profesor regjent i shkencës planetare dhe kozmokimisë në Laboratorin Hënor dhe Planetar të Universitetit të Arizonës. "Ne ishim si "Lopë e shenjtë!" Sa herë që testonim procedurën e marrjes së mostrës në laborator, mezi bënim një ndarje."

Fotot para dhe pas të vendit të uljes tregojnë ndryshimin dramatik. Imazhet zbulojnë atë që duket si një depresion në sipërfaqe, me disa gurë të mëdhenj në bazën e saj. Vetë ngjarja e marrjes së mostrave ka të ngjarë të ketë shkaktuar këtë formë të fundosur të tokës. Sipërfaqja e errët e asteroidit gjithashtu ka më shumë pluhur reflektues pranë pikës së grumbullimit, duke treguar se ku u zhvendosën shkëmbinjtë gjatë ngjarjes. Këto ndryshime janë të dukshme në rrëshqitësin më poshtë.

Kur analizoi të dhënat e përshpejtimit të anijes kozmike, ekipi përcaktoi se ajo hasi shumë pak rezistencë, përafërsisht të njëjtën sasi që dikush mund të ndiente duke shtyrë pistën e një aparati kafeje franceze.

Të kuptuarit më shumë rreth përbërjes së Bennu mund t'i ndihmojë shkencëtarët që studiojnë asteroidë të tjerë, pavarësisht nëse qëllimi është të planifikojnë misione si OSIRIS-REx ose të mbrojnë Tokën nga përplasjet e mundshme me shkëmbinjtë hapësinorë.

Një asteroid si Bennu, mezi e mban veten së bashku, mund të shpërthejë në atmosferën e Tokës, gjë që mund të paraqesë rreziqe të tjera edhe nëse nuk është një goditje e drejtpërdrejtë.

"Ne duhet të vazhdojmë të ndërveprojmë fizikisht me ato trupa sepse kjo është mënyra e vetme për të përcaktuar me të vërtetë vetitë e tyre mekanike dhe reagimin ndaj veprimeve të jashtme," tha Michel. “Imazhet janë vendimtare, por nuk na japin përgjigjen nëse janë të dobëta apo të forta”.

OSIRIS-REx -- që qëndron për Origins, Interpretation Spectral, Resource Identification, Security-Regolith Explorer -- ishte misioni i parë i NASA-s i dërguar në një asteroid afër Tokës dhe sapo atje ai kreu orbitën më të afërt të një trupi planetar nga një anije kozmike deri më sot. Bennu është objekti më i vogël i orbituar ndonjëherë nga një anije kozmike.

Suveniri i anijes kozmike nga Bennu është mostra më e madhe e mbledhur nga një mision i NASA-s që kur shkëmbinjtë hënor u kthyen nga astronautët e Apollo.

Sapo OSIRIS-REx t'i afrohet Tokës në vitin 2023, ai do të hedhë kapsulën që përmban mostrën, e cila do të qëllojë nëpër atmosferën e Tokës dhe do të hidhet me parashutë në shkretëtirën e Jutës.

Nëse OSIRIS-REx është ende në gjendje të mirë shëndetësore pasi të lëshojë kampionin, më pas do të nisë një ekspeditë të re për të studiuar asteroidë të tjerë.

Po ndodh...