Rosti me patate

14 Maj 2024, 07:18 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Rosti me patate

Rosti me patate

Përbërësit:

900 gr patate
30-50 gr gjalpë
1-2 lgj vaj ulliri
Kripë, piper

Përgatitja:

Ziejmë patatet në një enë me ujë të vluar për 10 minuta. I kullojmë, i lëmë të ftohen dhe i vendosim në frigorifer për rreth 30 minuta. Më pas i qërojmë dhe i grijmë nga ana e rrallë e rendes. Në një tigan hedhim 2 lugë gjelle gjalpë dhe 1 lugë gjelle vaj. Shtrojmë patatet e grira, ulim zjarrin dhe i skuqim për 10 minuta. Me ndihmën e një pjate të madhe kthejmë rostin dhe e skuqim nga ana tjetër për 10 minuta të tjera duke shtuar gialpë e vaj, nëse është e nevojshme. Hedhim kripë e piper sipas dëshirës dhe e shërbejmë menjëherë.