Sërish zjarr në Klos, përfshihet nga flakët masivi pyjor

8 Prill 2024, 12:16 / AKTUALITET ALFA PRESS

Sërish zjarr në Klos, përfshihet nga flakët masivi pyjor

Një zjarr i madh ka rënë mesditën e kësaj të hëne në fshatin Kloskatund të Klosit. Kjo është vatra e dytë e zjarrit, pasi pasditen e djeshme një tjetër vatër zjarri u aktivizua duke përfshirë një sipërfaqe të konsiderueshme me bimësi.

Sakaq flakët sot mësohet se kanë përfshirë një masiv pyjor. Banorët e zonës janë munduar të shuajnë flakët me mjete rrethanore, ndërsa ka qënë ndërhyrja e zjarrfikësve që kanë bërë të mundur neutralizimin e flakëve.

Nga hetimet e shpejta, policia ka shoqëruar një 22 vjeçar dhe proceduar më pas në gjendje të lirë, banorë të fshatit nën akuzën e zjarrvënies së pronës publike.