Zbulohen bisedat e Ervis Martinaj dhe “princit Damian” pas vrasjes së Santiago Malkos!

20 Maj 2024, 15:09 / AKTUALITET ALFA PRESS

Zbulohen bisedat e Ervis Martinaj dhe “princit Damian” pas vrasjes

Detaje të tjera janë zbuluar nga dosja e Strukturës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, i cili u zhvillua pak ditë më parë në të gjithë vendin. 

Në dosjen e siguruar janë zbardhur përgjimet e bisedës mes Ervis Martinaj I njohur si mbreti i lojërave të fatit dhe “princi Damian” sic i pëlqent të quhej, Leonard Duka.

Duka dhe Martinaj flasin për vrasjen e Santiako Malkos, Leonard Duka i thotë Ervis Martinajt se cfarë do bëje ti po të qëllonin babain tënd. Martinaj I përgjigjet se do ta vriste.

Pjesë nga dosja e siguruar:

Me date 18.08.2020 Leonard Duka komunikon me shtetasin Ervis Martinaj biseda fillon me Ervisin i cili i shprehet qe ai (duke ju referuar Santiago MalkJJ) gaboj me baben tend dhe se une babain tend ma e pane rruge vetem e respektoj dhe me te pa ty me gra ose me femijen e Erlisit nuk te gjuaj. Leonardi i shprehet qe ai nuk bente asnje levizje pa dijenine tende dhe se ne kemi pas shoqeri prej 15 vitesh bashke. Ervisi i shprehet qe nje nate para ishit vellezer dhe te thash beji muhabetet mire se ai eshte skizofren dhe ai gaboi me babain tend. Leonardi i shprehet qe une vetem prej babes jam merzit se ca ka pas me ate tjetrin s'kishim arrit deri ketu. Ervisi i shprehet qe t'i nuk me vret dot mua me gabelt e Vlores o Nard, t'i me vret vetem kur te jesh me te drejten tende.

Ne vazhdimesi te dy i tregojne njeri-tjetrit qe kane marre informacione ne lidhje me persona qe jane angazhuar per te kryer vrasjen e njeri-tjetrit nga te dy palet. Ne nje moment Ervisi i shkruan, te thash leje ate mos e vrit (dyshohet qe i referohet vrasjes se Santiago MalkJJ), e shave, ishin llafe te verteta, nuk te thash gja, llogarite te thash ulena dhe i bejme kur te duash.

Leonardi e pyet qe t'i 9fare dote beje per babain tend dhe Ervisi i shkruan qe une do ta kisha vrare. Ervisi i shkruan qe ai pretendonte qe t'i kishe paguar 500 mij euro per ta vrare dhe i thash kerkoji falje per baben, sqarohuni pastaj vrituni. Une vetem sherrin ja kam pare atij se me ka fut ne sherr me gjith Shqiperine ai qelbanik. Ervisi i shkruan duke i thene qe nuk ka pas dijeni se 9fare bente ai (Santiago Malko). Ne lidhje me rastin e grabitjes se pleqve ne Tepelene, e kam marre vesh mbas 6 muajsh, per gjuajtjen e Rinos, ju kam lutur dhe i kam thene na 10 mij euro dhe mos bej zhurme. Ju lute edhe ti por ti ke qene tape nga Trejsi nuk mban mend. Edhe per me shku me i gjujt Denisit dhe Emit edhe per gruan e atij gurzit te lagja e gabelve, Ervisi i shprehet qe s'ka pas dijeni dhe nuk e ka porositur ai. Leonardi i shkruan qe une ate prej teje e kam njohur dhe nuk i takonte per respektin tend me bo ato veprime, gjithsesi ca ka ik nuk vjen me.

Leonardi i kerkon qe te flasim per ne te dy, qe te flasim si eshte per te fol dhe t'i bejme gjerat e qarta basbke. Ose me i qetesu dhe me i rregullu ose vazhdojm si<; ja kena nis, por e mira eshte qe mos te shkojne gjerat me andej se ty nuk te kam prek as ne gjak, as babe, asgje dhe s'te kam asnje borxh. Ti duhet me me kthy 9fare me takon se kam gjith ato lek me ty ne pune. Nese don me i kthy, nese nuk don me i kthy nuk te them me, por ajo eshte djersa ime. Ervisi i shkruan qe une s'te ha asnje lek edhe pse je mundu me me vra me gabelet e Vlores, <;fare eshte djersa jote eshte djersa jote. Leket qe ke fut ne lloto, aty i ke paisjet kur t'i duash, leket e barit i ke marre me sa di une. Leonardi i shkruan qe edhe mua nuk me vrasin dot te Lushnjes, Mamurrasit, Vlores dhe Shkodres, por une po te them me i qetesu gjerat sepse nese shkon me andej nuk mbaron me. Ne vazhdimesi diksutojne ne lidhje me sqarimin per llogari te ndryshme qe kane pasur bashke deri diten kur jane zene me njeri-tjetrin ku Ervisi i shprehet qe une nga sot nuk kam pune as me ty as me Tucin.

 Ervisi i shprehet qe nje Shkodran e pastrova qe hante mut si kurvat (i referohet vrasjes se Gjin Ndoj) dhe ate Vlonjatin (Fatmir Hyseni) doe vras sepse ka dasht me me vra mua, jo Santin (Santiago Malko). Ose do t'i vras ose dote kalben ne burg ato gabelt e Vlores ndersa me ty nuk merrem me nga ky moment. I shprehet qe une e kam inatin me ty qe ke dasht te me vrasesh mua jo per Santin sepse une deri sa eshte vra ai nuke kam 9u ne mendje te te vras. Dhe mbasi eshte vra Santi kam lexuar dosjen dhe kam mesuar qe t'i ke dasht me me vra dhe athere kam dashur te te vras.  Leonardi i shprehet qe njesoj ke dashur edhe ti te me vrasesh mua dhe i qendron bisedes ne lidhje me ndarjen e llogarive qe kane bashke dhe shprehet qe une leket e mija nuk i fal si9 nuk fal ti te tuat. Leonardi i tregon ne vazhdimesi qe ti je afruar tek lagja ime per te me vrare dhe i tregon qe i di te gjitha bazat dhe shtepite qe ke. Leonardi i shprehet qe une kam dashur te te takoj baben tend qe te flisnim deri sa u be sebep qe te cova kontaktin. Une s'kam dashur te prekja tek gjaku jot se po te filloja nuk do ndalej me kjo pune.

Ervisi i shkruan qe une kam paguar 1 miljon euro per informacion ne lidhje me lokalizimin tend dhe Leonardi i pergjigjet qe hajde rregullojme llogarite dhe te ndalemi se ndryshe ka per te shkuar keq kjo pune dhe nuk do te ndalet me. Ervisi i shkruan qe ti ke dasht me me vra ne pabesi por s'te vej faj sepse ke menduar qe ta kam cuar une ate skizofrenin (Santiago Malko) por ai ka qene delirant dhe i kam thene qe sate ka dasht Nardi ty s'ka dasht as Rinon, turp te kesh. Ervisi shprehet qe e ka pyetur, po me Lisin (Erlis Duka) ca pate, ate tha Nardi hajde merr leket e Rinos te ETC. Ervisi i tregon ne lidhje me diten kur u plagos Rino, ai (Santiago Malko) i eshte shprehur qe e fala Lisin (Erlis Duka).

Leonardi i shkruan qe dhe ate te kishte bo ai dhe pasha allahun nuk e di cfare lloj mostre do isha bere. Ai s'ka pas pune me vellain tim as nuk e ka takuar. S'ka bere asnje veprim vetem ky i imi (vellai Erlis Duka) ka qelluar.

Biseda vazhdon ne lidhje me konfliktin qe kane pasur me shtetasin Santiago Malko dhe personin qe i therrasin me emrin Rino. Ervisi shprehet qe nga Viti i Ri dhe ktej nuk jam marre me ty as me shtet as me privat, por po te duash ma provo forcen, se e di qe zdo te ndalonte kurre ky muhabet. Ato tre Vlonjatet dote ti gropos, jo per Santin por sepse kane dasht me me vra mua dhe nese don dilju ti per zot. Kane bere tender me koken time, nuk ke bese me mua pa kapur ate "Doqen" (Fatmir Hyseni), ose ne burg ose ne toke. Ti po majte anen e atij vazhdo se te kane perdor, ashtu si9 te ka perdor ai Gaxha (Elvis Gacaj) se ka dasht me te marre peng tek Valter Bami mor budall.

Leonardi i shkruan qe une s'kam gje me typer me u provu, te rregullojme cfare kemi dhe shikojme punet tona. Ti e din vete ca hen, e mira eshte mos me shku gjerat ashtu, se s'jane pak ato. Ne vazhdimesi i shprehet qe nuk ka shance me me marre njeri peng mua o Vis nukjam dele une.

Ervisi i shkruan qe nuk ka me qelbanik se ai Gaxha (Elvis Gacaj) do e vrisnim ate dite qe doli nga burgu por mori femine ne krah dhe mu kujtua goca ime dhe e fala. Ne vazhdimesi Ervisi i shprehet qe deshta me i vra ato Barnet (Durim dhe Valter Bami, lidhet me episodin Nr. 1) dhe te tregoja bisedat qe kane here me Gaxhen per te te marre peng dhe me kerku 5 miljon euro. Ervisi shprehet qe hasmin mete rrezikshem te kam ty sepse je mete drejten tende, ndersa mete tjeret fshij bythen. Ervisi i shkruan qe edhe me Altin Lamen merresh kot se nuk eshte ai me trim se ty, as me i zgjuar dhe as me me shume zemer dhe per ate une flej ne lulishte. Leonardi i shkruan qe une nuk merrem me te, ai ka ballet e veta dhe une kam hallet e mija. Ti e din qe une shikoj vetem terezite e mija dhe sajam bo kaq s'kam afruar njeri pervec teje.

 

Po ndodh...