Kush e mban në pushtet Edi Ramën?!

18 Korrik 2023, 22:49 / EDITORIAL NGA ERL KODRA

Kush e mban në pushtet Edi Ramën?!

Bilanci i Edi Ramës në krye të qeverisë shqiptare është i mbushur me krim dhe korrupsion; kultivim dhe trafik droge, vjedhje masive e buxhetit të shtetit, korrupsion masiv në të gjitha nivelet e qeverisjes, lidhje të hapura me krimin e organizuar, klientelizëm dhe nepotizëm, dhunë shtetërore kundër shtresave në nevojë, vjedhje dhe blerje votash, shkelje e ligjeve, procedurave dhe Kushtetutës, shkelje masive e të drejtave të njeriut.

Megjithatë, Edi Rama nuk rrëzohet nga pushteti, dhe gjasat janë se nëse zgjedhjet e përgjithshme shpallen sot, ai përsëri do të konfirmohet Kryeministër.

Çfarë dhe kush e mban Edi Ramën në pushtet?

Përgjigja është e thjeshtë:

Edi Ramën e mban në pushtet Sali Berisha.

Nga ana tjetër, Sali Berisha vazhdon të mbajë të pushtuar Partinë Demokratike, për arsye private dhe familjare, që nuk kanë asnjë lidhje me interesat e qytetarëve shqiptarë. Sigurisht, Sali Berisha ka të gjithë të drejtën të kërkojë të mbrojë të drejtat e tij personale dhe familjare, por nuk ka asnjë të drejtë të përfshijë partinë në betejën e tij private dhe familjare me superfuqitë e botës.

Sikur Partia Demokratike të ishte e lirë, domethënë sikur Sali Berisha të mos kishte filluar fare Foltoren, por ta linte jashtë luftës së tij me Shtetet e Bashkuara të Amerikës; sikur ky burrë të ishte treguar kaq zemërgjerë me demokratët shqiptarë, duke dorëzuar mandatin e deputetit më 21 Maj 2021, dhe ndërkohë të vazhdonte betejën e tij privatisht për dinjitetin personal, sot PD do të ishte krejt tjetër.

Për fat të keq, kjo gjendje do të vazhdojë derisa Sali Berisha të largohet nga politika. Këtë e dinë fare mirë të gjithë demokratët e të gjitha grupimeve; përfshirë ata që vazhdojnë ta mbështesin. Kjo situatë e pashpresë tashmë është kuptuar nga shumica e demokratëve, pavarësisht se nuk flasin. Dyshoj vetëm tek Flamur Noka dhe Tritan Shehu. Të tjerët të gjithë e dinë si buka që e hanë se me Sali Berishën kurrë nuk do të fitojnë asgjë. Edhe 1000 vjet.

Sali Berisha mund të jetë krejtësisht i pafajshëm për gjithçka që thonë Shtetet e Bashkuata dhe Britania e Madhe. Por ky është halli i Sali Berishës, dhe jo halli i Shqipërisë dhe shqiptarëve. Ne kemi hall ta largojmë nga pushteti një mafioz dhe hajdut si Edi Rama.

Po ndodh...